Jak wybrać partnera SAP, czyli siła rekomendacji w branży IT
Rekomendacje są dziś jednym z podstawowych narzędzi budowania wizerunku marki. W przypadku firm zajmujących się wdrożeniami SAP rekomendacje mają tak duże znaczenie, że na ich podstawie firma może otrzymać certyfikat.
Podobnie jak w każdej branży – klienci, poszukując wykonawcy do wdrożenia projektu SAP, skupiają się na sprawdzeniu trzech czynników: oferty, ceny i wiarygodności. O ile dwa pierwsze czynniki są stosunkowo łatwe do obiektywnej weryfikacji, o tyle trzeci często podlega subiektywnej ocenie. Czy firma godna zaufania to taka, którą rekomenduje ktoś znajomy? Czy jego ocena powstała na podstawie obiektywnych przesłanek? Czy uczestniczył bezpośrednio w pracach nad projektem i może rzeczywiście ocenić wiarygodność i kompetencje zespołu?
„Na szczęście także wiarygodność można ocenić w sposób zobiektywizowany i nawet wystawić certyfikat ją potwierdzający. Takim dokumentem jest certyfikat SAP Recognized Expertise, który przyznawany jest na podstawie projektów wdrożonych przez ocenianą firmę. Noty wystawiają firmy, w których poszczególne projekty były realizowane. Elementami branymi pod uwagę podczas tej oceny (w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza wzorowe wdrożenie) są wykonanie prac zgodnie z oczekiwaniami oraz terminowość wdrożenia” – wyjaśnia Małgorzata Marchwant, Dyrektor Działu BI w Quercus Sp. z o.o. – firmie, która otrzymała właśnie Certyfikat SAP Recognized Expertise.
Certyfikat SAP REx przyznawany jest w dwóch kategoriach: „Solutions”, czyli dla określonych produktów z portfolio SAP lub „Industries”, czyli dla konkretnych gałęzi przemysłu. Quercus Sp. z o.o. otrzymał certyfikaty dla rozwiązań: SAP BW oraz SAP HCM.
Rekomendacje takie nie są przyznawane na zawsze – certyfikat ma roczny „termin ważności”. Po tym czasie kolejni klienci proszeni są o potwierdzenie rzetelności oraz kompetencji firmy wdrożeniowej.
To właśnie dlatego SAP REx można uznać za zaawansowaną formę obiektywnych rekomendacji. Poświadcza bowiem, że firma, której certyfikat przyznano, ma renomę w zakresie rozwiązań branżowych i rozwiązań SAP udokumentowaną poprzez efektywne realizacje. Jest także świadectwem tego, że partner posiada określoną liczbę konsultantów z certyfikatami dla wybranych produktów SAP.
„Certyfikat REx jest dla firmy wdrożeniowej nie tylko nagrodą, uznaniem jakości świadczonych usług, ale również motywatorem – kolejna ocena nastąpi już w ciągu roku. W naszej branży to niemal epoka – a to oznacza, że przez ten czas musimy śledzić dynamiczne zmiany w branży, podnosić swoje kwalifikacje, uczyć się i tworzyć nowe rozwiązania oraz zdobywać kolejne umiejętności” – podkreśla ekspertka Quercus. Dodaje również, że nie oznacza to tylko inwestowania w rozwój twardych kompetencji. Coraz większe znaczenie zyskują także miękkie umiejętności, jak np. efektywna komunikacja oraz elastyczne, indywidualne podejście do klienta.
Certyfikat SAP REx jest dobrym nośnikiem rekomendacji, ale może być także narzędziem skutecznej weryfikacji potencjalnych partnerów. Pozwala bowiem ocenić, czy firma, którą bierzemy pod uwagę, realizowała wdrożenia konkretnych rozwiązań lub czy brała udział w projektach dedykowanych danej branży, czy zrealizowała je w odpowiednim czasie oraz – co najważniejsze – czy klient był zadowolony z efektów.
Jak wygląda procedura przyznawania certyfikatu SAP REx?
1. Firma, która ubiega się o przyznanie certyfikatu, wypełnia odpowiednie zgłoszenie, w tym ankietę dotyczącą wdrożeń u co najmniej dwóch klientów (w ciągu ostatnich 24 miesięcy).
2. W ankiecie należy podać informacje o wielkości wdrożenia, wykorzystanych produktach i ich wersjach oraz o pracochłonności całego projektu (zaangażowanie przeliczane jest na osobogodziny). Należy także podać kontakt do osoby, która może potwierdzić te dane po stronie klienta.
3. Klient otrzymuje ankietę, w której ocenia partnera wdrożeniowego zarówno pod względem jakości wdrożenia, szybkości prac, jak i poziomu usług świadczonych przez zespół projektowy lub określonych konsultantów.
Nadesłał:
Alicja Sidorowicz
|