Porozumienie firm CVC Capital Partners i Anheuser-Busch InBev


2009-10-16
Firmy Anheuser – Busch InBev (Euronext: ABI) (NYSE: BUD) oraz CVC Capital Partners ogłosiły podpisanie ostatecznego porozumienia o sprzedaży przez Anheuser – Busch InBev (ABI) operacji na rynkach Europy Środkowej firmie CVC Capital Partners, wiodącej spółce private equity rynku finansowego.

Firmy Anheuser – Busch InBev (Euronext: ABI) (NYSE: BUD) oraz CVC Capital Partners ogłosiły dziś podpisanie ostatecznego porozumienia o sprzedaży przez Anheuser – Busch InBev (ABI) operacji na rynkach Europy Środkowej firmie CVC Capital Partners, wiodącej spółce private equity rynku finansowego, za cenę wartości przedsiębiorstwa, szacowaną na 2 231 mln USD oraz dodatkowe prawo do przyszłego wynagrodzenia, szacowanego na około 800 mln USD, które uzależnione jest od zysku, jaki CVC osiągnie na tej wstępnej inwestycji.

Przeczytaj również:

Zgodnie z porozumieniem, fundusze którym doradza CVC, wyraziły zgodę na przejęcie operacji ABI w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Republice Czeskiej, Republice Węgierskiej, Czarnogórze, Rumunii, Serbii i Słowacji.

CVC wyraziło również zgodę na produkcję i/lub dystrybucję Stella Artois, Beck’s, Lowenbrau, Hoegaarden, Spaten i Leffe w wyżej wymienionych krajach, pod licencją ABI. ABI zachowa prawa do produkcji i dystrybucji Staropramen w kilku krajach, między innymi: Ukrainie, Rosji, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

ABI zachowa ponadto prawo pierwokupu w przypadku, gdyby CVC podjęło w przyszłości decyzję o sprzedaży.

Carlos Brito, CEO Anheuser – Busch InBev powiedział „Miło nam ogłosić tę transakcję. Umożliwia nam ona przekroczenie deklarowanej sumy 7 mld USD w wyniku zbycia udziałów, a przy tym pozwala skupić się na naszych głównych rynkach. Zarząd i pracownicy naszych oddziałów w Europie Środkowej to ludzie wyjątkowi, posiadający szeroką wiedzę o swoich rynkach lokalnych. Wierzymy w ich sukces pod zarządem CVC”

Istvan Szoke, Dyrektor ds. Rynków Europy Środkowej i Wschodniej w CVC, powiedział „Przejęcie to jest pierwszą inwestycją CVC w tym regionie, cieszymy się więc z pozyskania tak silnego biznesu ze stabilnymi markami, doświadczonym zarządem i zmotywowanymi pracownikami. CVC dołoży wszelkich starań, by firma, przemianowana na StarBev stała się lokalnym liderem. Chcemy blisko współpracować z krajowymi zarządami, zespołami i pracownikami, by osiągnąć ten cel.”

Zamknięcie transakcji planowane jest na styczeń 2010, po uzyskaniu stosownych zezwoleń.

Doradcami finansowymi ABI byli Barclays Capital i Lazard Sp. z o.o., natomiast doradcą prawnym był londyński Clifford Chance.

Część transakcji (około 1 mln USD) CVC sfinansowało dzięki pożyczkom zaciągniętym w międzynarodowych i lokalnych bankach. Doradcą prawnym CVC była firma Freshfields.

Struktura transakcji

Wartość przedsiębiorstwa, szacowana na 2 231 mln USD składa się z:

  • 1 618 mln USD w gotówce
  • 448 mln USD w niezabezpieczonych zobowiązaniach z odroczonym terminem płatności na 6 lat, który może zostać automatycznie przedłużony o kolejne 2 lata w przypadku restrukturyzacji długu uprzywilejowanego, z odsetkami w wysokości 8-15%
  • 165 mln USD w udziałach mniejszościowych, według wartości rynkowej z dnia 14 października 2009
  • Transakcja została przeprowadzona w Euro. Wartości dolarowe podane według przelicznika ustalonego na 1,4925.

Duńskie i francuskie wersje językowe powyższej noty prasowej zostaną opublikowane na stronie www.ab-inbev.com

Powyższa informacja stanowi informację regulowaną według Dekretu Królewskiego Królestwa Belgii z 14 listopada 2007 o obowiązkach wystawcy instrumentów finansowych zatwierdzonych do obrotu na rynku regulowanym.



Nadesłał:

Dominik Kowalski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl