Surfshark notuje wysoką pozycję w rankingu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w UE


2024-03-04
Surfshark, globalna firma oferująca rozwiązania z zakresu prywatności w internecie, znalazła się w prestiżowym rankingu FT 1000 obejmującym najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa w Europie, publikowanym od ośmiu lat przez dziennik Financial Times.


W tym roku firma zajęła 47. miejsce wśród 1 000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie, 8. miejsce wśród wszystkich przedsiębiorstw z branży IT i oprogramowania, a także 1. miejsce wśród wyróżnionych przez dziennik przedsiębiorstw założonych na Litwie.

Przeczytaj również:

„W niecałe dwa lata od założenia start-upu firma Surfshark stała się trzecim najpopularniejszym dostawcą wirtualnych sieci prywatnych (VPN) na świecie. Pierwszy milion użytkowników, którzy wykupili subskrypcję, osiągnęliśmy już w 30 miesięcy od uruchomienia usługi. Dla porównania, jest to podobne tempo do serwisu muzycznego Spotify oraz szybsze niż w przypadku platformy streamingowej Netflix. Jestem wdzięczny całemu zespołowi z naszych biur w Wilnie, Kownie, Warszawie i Berlinie za rozwój Surfshark i zaufanie, jakim obdarzyli nas użytkownicy z ponad 140 krajów – dzięki naszej codziennej pracy użytkownicy mogą z łatwością chronić swoją prywatność i zabezpieczyć swoje cyfrowe życie w internecie”, mówi Regimantas Urbanas, dyrektor ds. marketingu w firmie Surfshark.

Urbanas, który wcześnie pracował w Google jako kierownik ds. marketingu odpowiedzialny za region krajów nadbałtyckich, entuzjastycznie podchodzi do rozwoju marki Surfshark i wzmocnienia jej pozycji z wykorzystaniem wiedzy zdobytej w poprzedniej roli.

Według Ingi Langaitė, dyrektorki stowarzyszenia Unicorns Lithuania, to osiągnięcie firmy Surfshark pokazuje przede wszystkim jej wyjątkowość – w niesamowicie krótkim czasie start-up stał się światowym liderem bardzo konkurencyjnej branży.

„Gdy firma połączyła siły z Nord Security i przyciągnęła pierwszych inwestorów, zasłużenie otrzymała tytuł jednorożca, a w 2023 roku wartość firmy dwukrotnie wzrosła. Jest to idealny przykład dużego tempa rozwoju, elastyczności i zdolności adaptacji, czyli cech charakterystycznych dla start-upów”, mówi Langaitė.

Langaitė dodaje, że wyróżnienie w postaci miejsca w rankingu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie dziennika Financial Times to kolejny mocny argument dla inwestorów i szansa na odkrycie potencjału całego litewskiego ekosystemu start-upów.

Według ostatniego badania organizacji DealRoom wartość litewskiego ekosystemu start-upów wzrosła w zawrotnym tempie w okresie od 2018 do 2023 roku w porównaniu z innymi regionami Europy, zwiększając się ponad siedmiokrotnie do 13,7 mld euro. Litwa zajmuje obecnie drugie miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem inwestycji z kapitałem wysokiego ryzyka, na które w 2023 roku przeznaczono kwotę 292,3 mln euro.

Zgodnie z danymi stowarzyszenia Unicorns Lithuania start-upy działające na Litwie w 2023 roku zasiliły budżet krajowy kwotą 372 mln euro, czyli o 70 mln euro – lub 23% – więcej niż w roku poprzednim. Na koniec 2023 roku w litewskim sektorze start-upów zatrudnionych było 17 600 ekspertów, otrzymujących średnie wynagrodzenie w wysokości 3 800 euro.

Firma Surfshark rozpoczęła działalność w 2018 roku, debiutując jako dostawca wirtualnej sieci prywatnej. Obecnie oferta firmy jest znacznie bogatsza i obejmuje Surfshark Antivirus (program antywirusowy), Surfshark Alert (narzędzie do ochrony przed wyciekami danych i zabezpieczania skrzynki e-mail), Surfshark Search (prywatna wyszukiwarka), Alternative ID (generator nowej internetowej tożsamości i alternatywnego adresu e-mail) oraz Surfshark CleanWeb (blokada reklam).

Firma stworzyła także Incogni – niezależną obecnie spółkę, która pomaga użytkownikom usuwać dane z baz brokerów danych. Według rankingu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie dziennika Financial Times, w okresie 2019–2022 roczny przychód Surfshark wzrósł z 2,2 mln euro do 63,8 mln euro. W kwietniu 2022 roku, razem z Nord Security – dostawcą narzędzi cyberbezpieczeństwa, firma Surfshark została oficjalnie uznana za drugie na Litwie przedsiębiorstwo typu jednorożec. Inwestycja o wartości 100 mln euro, jaką po raz drugi firma Surfshark pozyskała jesienią 2023 roku razem z Nord Security, otworzyła przed nią jeszcze więcej możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych. Na dzień przekazywania danych zespół Surfshark liczył 330 ekspertów.

Tylko w 2022 roku do firmy dołączyło ponad 180 nowych pracowników. Mimo że od 2023 roku na rynku można zaobserwować tendencję do redukcji zatrudnienia, strategia Surfshark dotycząca zasobów ludzkich przewiduje obecnie trwały rozwój – zmniejszanie liczby nowo zatrudnionych osób, przy jednoczesnym nacisku na pozyskiwanie ekspertów najwyższej klasy i bazowanie na ich unikalnych umiejętnościach.

Ranking najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie dziennika Financial Times obejmuje firmy, które w latach 2019–2022 osiągnęły największy procentowy wzrost przychodów. Wszystkie przedsiębiorstwa wyróżnione w rankingu uzyskały roczny przychód w wysokości co najmniej 100 000 euro w 2019 roku i co najmniej 1,5 mln euro w 2022 roku. W rankingu znalazły się tylko te przedsiębiorstwa, które w latach 2019–2022 wypracowały wzrost o co najmniej 36,3%. W tym roku w rankingu znalazło się dziewięć firm założonych na Litwie.

Surfshark to globalna firma oferująca rozwiązania z zakresu prywatności w internecie założona na Litwie. Wirtualna sieć prywatna Surfshark VPN jest jedną z trzech najpopularniejszych na świecie i jedną z niewielu polecanych przez niezależnych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W 2022 roku, razem z Nord Security – dostawcą narzędzi cyberbezpieczeństwa, firma Surfshark została oficjalnie uznana za drugie na Litwie przedsiębiorstwo typu jednorożec.



Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl