PeBeKa S.A. w gronie firm wspierających lubińskie hospicjum
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. od wielu lat wspomaga lubińskie hospicjum, którym opiekuje się Stowarzyszenie „Palium”.
W styczniu, podczas uroczystego koncertu podsumowującego ogólnopolską kampanię „Hospicjum to też życie", w której lubińska placówka brała udział, PeBeKa otrzymała dyplom a wraz z nim zaszczytny tytuł „Firma wspierająca kampanię hospicyjną".
- Jesteśmy bardzo dumni z tego dyplomu - mówi Ryszard Janeczek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. - i cieszymy się, że możemy pomagać. To dla nas bardzo ważne. Cieszymy się również z tego, że wiele firm angażuje się w podobne przedsięwzięcia.
Lubińskie hospicjum istnieje od trzech lat, choć idea jego powstania zrodziła się ponad dekadę temu. Trzeba było pokonać sporo przeszkód po drodze, by w końcu przy ul. Bema powstało hospicjum dla osób starszych z 12 łóżkami. Już dziś wiadomo, że potrzeby są o wiele większe - na miejsce czeka wielu chorych. W sumie opieką objętych jest 200-300 osób w hospicjum domowym oraz w poradni opieki paliatywnej. Od początku w projekt zaangażowany był Zbigniew Warczewski, długoletni pracownik spółki PeBeKa, obecnie już na emeryturze.
- Wspiera nas wiele firm, ale mnie szczególnie cieszy, że w tym gronie wyróżnia się PeBeKa, mój były pracodawca - podkreśla Zbigniew Warczewski, prezes Stowarzyszenia „Palium". - Dużo jej zawdzięczamy - od samego początku mogliśmy liczyć na wsparcie materiałowe i techniczne. PeBeKa wykonała szereg prac na rzecz hospicjum, m.in. podjazdy, ogrodzenie, izolację przeciwwilgociową i odwodnienie powierzchniowe, a także prace remontowe, w tym remont poddasza. Przekazano nam również armaturę łazienkową i meble biurowe. Ponadto, niejednokrotnie otrzymywaliśmy darowizny wspomagające naszą działalność, a także za pośrednictwem Stowarzyszenia przekazywaliśmy finansowany przez tę Spółkę i przekazywany pracownikom PeBeKi sprzęt niezbędny do leczenia wszelkich schorzeń oraz do rehabilitacji. Z tej długoletniej współpracy zadowolone są obie strony. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana.
Ogólnopolska kampania „Hospicjum to też życie" została zapoczątkowana kilka lat temu w Gdańsku. Ma na celu przybliżyć działalność polskich hospicjów, a także wskazać jak ważna jest pomoc tego typu placówkom oraz - przede wszystkim - pomoc rodzinom, w których ktoś bliski zmaga się z nieuleczalną chorobą. Lubińskie hospicjum po raz drugi wzięło udział w akcji edukacyjno-informacyjnej. Kampanię prowadzono przez kilka miesięcy. W tym czasie w Lubinie odbywała się kwesta pod kościołami, koncerty m.in. Edyty Geppert oraz Gwarków, a także posadzono 10 tys. cebulek żonkili w różnych punktach miasta.
- Wiosną pojawią się żółte kobierce - cieszy się Zbigniew Warczewski. - To prezent od przyjaciół hospicjum dla miasta. Żonkile i żółty kolor to symbole hospicjum.
Od stycznia Polacy rozliczają się z podatków za 2008r. Przy tej okazji mogą przeznaczyć 1 proc. swoich dochodów na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jedną z nich jest właśnie Stowarzyszenie „Palium". Jeśli w odpowiednią rubrykę deklaracji zostanie wpisany numer KRS 0000256292, pieniądze zasilą konto Stowarzyszenia „Palium". W ubiegłym roku lubińskie hospicjum wspomogło w ten sposób ponad tysiąc osób z całego kraju kwotą ponad 134 tys. zł.
- Przeprowadzamy wśród pracowników akcję informacyjną, zachęcającą do przeznaczenia 1 proc. na działalność Stowarzyszenia „Palium" - mówi Agnieszka Kubica - Radek, kierownik biura zarządu spółki PeBeKa - i jak zawsze wierzymy, że uda nam się zachęcić do wykonania takiego gestu jak najwięcej osób. Wiemy z doświadczenia, że naszym pracownikom leży głęboko na sercu dobro hospicjum i stąd liczymy na powodzenie tej akcji.
Nadesłał:
ap
|