EFL z pożyczką 200 mln euro z Banku Rozwoju Rady Europy na inwestycje MŚP
EFL uruchomił pierwszą transzę finasowania w ramach nowej umowy kredytowej z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB).
EFL uruchomił pierwszą transzę finasowania w ramach nowej umowy kredytowej z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB). Leasingodawca otrzyma łącznie 200 mln euro na wsparcie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które spełnią określone kryteria w obszarze społeczno-środowiskowym. Współpraca EFL i CEB trwa już od 2004 roku – instytucje podpisały w sumie osiem umów w zakresie finansowania o łącznej wartości ponad miliarda euro.
|
CEB od wielu lat wspiera projekty o charakterze społecznym, ułatwiając dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Pożyczka programowa w wysokości 200 mln EUR dla Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL), wiodącej polskiej firmy leasingowej, pomoże w tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy poprzez współfinansowanie, za pośrednictwem leasingu, kwalifikujących się inwestycji MŚP w całym kraju. Wieloletnia współpraca CEB z pożyczkobiorcą przyniosła wartość dodaną w zakresie poprawy warunków społecznych i „zazieleniania” działalności. Dążąc do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, EFL ograniczy finansowanie pojazdów do 50% całkowitej alokacji pożyczki i nie będzie wykorzystywać wpływów z pożyczki CEB do finansowania starszych pojazdów. EFL przekaże również co najmniej 25% finansowania CEB do MŚP działających w regionach o stopie bezrobocia powyżej średniej krajowej.
„Doceniamy wsparcie jakie od kilkunastu lat otrzymujemy od Banku Rozwoju Rady Europy. Niezmiernie cieszy nas, że kolejny raz udało nam się wspólnie wypracować rozwiązanie, które nie tylko wspiera rozwój polskich przedsiębiorców w trudnym i niestabilnym otoczeniu rynkowym, ale też odpowiedzialnie podchodzi do kwestii społecznych i środowiskowych” – powiedział Radosław Woźniak, prezes EFL SA.
„Poprawa dostępu do finansowania dla małych i średnich firm, w celu ożywienia inwestycji i tworzenia miejsc pracy jest jednym z priorytetów CEB w Polsce. Od 2019 roku, udzielone pożyczki dla polskich podmiotów w tym sektorze działania przekroczyły 1.25 miliarda euro i stanowiły ponad dwie trzecie całkowitej akcji kredytowej banku w Polsce” – komentuje Cristian Tabacaru, dyrektor działu Pożyczek i Rozwoju Społecznego w CEB.
Nadesłał:
maja.lidke@efl.com.pl
|