Dwa dni Europejskiego Kongresu Gospodarczego za nami
Ponad 150 uczestników oraz ok. 1000 gości wzięło udział w 13 sesjach drugiego z trzech dni Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach.
Wśród dzisiejszych prelegentów imprezy znaleźli się Janez Potočnik, komisarz UE ds. nauki i badań, reprezentanci polskiego rządu, władz Katowic oraz największych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw.
Tematy, jakie poruszali prelegenci Kongresu 16 kwietnia w Katowicach w głównej mierze dotyczyły kwestii pakietu klimatycznego, innowacji w obronie klimatu oraz szeroko komentowanego partnerstwa publiczno-prywatnego. Ponadto dyskutowano o poszczególnych sektorach gospodarki europejskiej, jak: motoryzacja, sektor chemiczny, lotnictwo, infrastruktura i transport.
Oprócz komisarza Janeza Potočnika, który uczestniczył w dwóch sesjach: Pakiet klimatyczny - wyzwania dla przemysłu zlokalizowanego w UE oraz Innowacyjność w obronie klimatu wśród prelegentów uczestniczących w poszczególnych sesjach tematycznych znaleźli się także m.in. Adam Szejnfeld, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki (sesja: Europejska gospodarka w obliczu recesji), Maria Elżbieta Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (sesja: Innowacyjna gospodarka Europy) oraz Jerzy Buzek, przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu (sesje: Pakiet klimatyczny - wyzwania dla przemysłu zlokalizowanego w UE, Innowacyjność w obronie klimatu oraz Platformy i inicjatywy technologiczne).
Po zakończeniu sesji drugiego dnia Kongresu prestiżowym Laurem Umiejętności i Kompetencji nadawanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach uhonorowany został Andris Piebalgs, komisarz UE ds. energii, który weźmie również udział w obradach ostatniego dnia Kongresu, 17 kwietnia.
W dniu 16 kwietnia w Biurze Centrum odbyła się także impreza towarzysząca EEC 2009, na której poruszano problemy systemu opieki zdrowotnej.
Łącznie w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się 13 paneli dyskusyjnych, w których udział wzięło ponad 150 uczestników.
Sesje drugiego dnia Kongresu odbywały się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz katowickich hotelach Monopol oraz Qubus.
Jutro, 17 kwietnia, podczas ostatniego dnia Kongresu, odbędzie się 12 sesji tematycznych, na których uczestnicy dyskutować będą m.in. o kwestiach europejskiej energetyki, górnictwa, współczesnych mediów czy rynku nieruchomości. W dniu jutrzejszym zostanie także zainaugurowany Węzeł Wiedzy i Innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego, który ma usprawnić zaawansowane badania naukowe i pomóc przekuwać ich efekty na dochodowe i innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe.
Europejski Kongres Gospodarczy 2009 to największe wydarzenie biznesowe tego roku w Europie Środkowo - Wschodniej, na którym politycy, ekonomiści i przedsiębiorcy w trakcie niemal 30 tematycznie zróżnicowanych sesji dyskutują o głównych wyzwaniach i szansach dla Europy w najbliższych latach.
- Polska inwestuje dziś w naukę znacznie mniej w stosunku do PKB niż średnia Unii Europejskiej [...] Wyjątkowo istotne jest większe zaangażowanie prywatnego sektora. Szczególnie w Polsce problem ten jest widoczny. Rozumiem, że staracie się iść naprzód, rozumiem też wyjątkową sytuację, w jakiej znajduje się Polska, ale gorąco zachęcam do pójścia w kierunku, który został określony w Waszej strategii - powiedział Janez Potočnik, komisarz UE ds. nauki i badań.
- Do końca kwietnia powinna być gotowa precyzyjna analiza skali strat, jakie poniosły polskie firmy na opcjach walutowych, a także struktura tych opcji [...] Posiadamy już instrumenty do ewentualnego podjęcia działań, które pomogą nam w rozwiązaniu problemu, jednak proces analizy stanu faktycznego, a nie medialnego, przedłuża nam czas interwencji. Chcemy wiedzieć, jak jest naprawdę z opcjami pod względem finansowym oraz w kontekście skutku gospodarczego - powiedział Adam Szejnfeld, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki w trakcie panelu dotyczącego europejskiej gospodarki w obliczu recesji.
- Jestem przekonany, że rok 2009 będzie rokiem otwarcia dla partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), bo samorządy chcą niektóre swoje plany realizować albo w metodzie koncesji albo PPP. To dwa nowe instrumenty, które oddaliśmy samorządom i biznesowi - dodał Adam Szejnfeld na panelu poświęconym tematyce PPP.
- Innowacyjna gospodarka, od pierwszego dnia tego rządu była tematem pierwszoplanowym. Nigdy Polska nauka nie była tak dofinansowana jak obecnie. Wiemy, że mimo tego jest to mało, ale więcej niż kiedykolwiek - powiedziała Maria Elżbieta Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nadesłał:
ap
|