Bosch przejmuje siedzibę spółki we Wrocławiu


Bosch przejmuje siedzibę spółki we Wrocławiu
2009-05-25
Robert Bosch GmbH i DENSO Corporation zdecydowały o wstrzymaniu wspólnie prowadzonych prac rozwojowych w dziedzinie filtrów cząstek stałych. W wyniku tej decyzji spółka Joint Venture „Advanced Diesel Particulate Filters” Sp. z o.o. (w skrócie ADIF) zostanie rozwiązana do końca 2009 roku.

Celem założonej w 2007 roku spółki ADIF było projektowanie, produkcja i sprzedaż wydajnych oraz korzystnych cenowo filtrów cząstek stałych z ceramiki kordierytowej.

Przeczytaj również:

Oba przedsiębiorstwa zgodnie reprezentują stanowisko, że dalsze wspólne działania w tej dziedzinie ze względu na trudną koniunkturę nie są opłacalne ekonomicznie. Poważnie pogarszająca się sytuacja na rynku motoryzacyjnym oraz wynikające z tego nadwyżki produkcyjne u innych producentów filtrów cząstek stałych doprowadziły do wstrzymania wprowadzania na rynek na szeroką skalę filtrów wykonanych w innowacyjnej technologii kordierytowej. Jednocześnie Bosch i DENSO zadeklarowały rozważenie powrotu do produkcji filtrów cząstek stałych w późniejszym czasie. Pracownicy oddelegowani do spółki Joint Venture Boscha i Denso powrócą do swoich firm macierzystych. Fabryka spółki zbudowana we Wrocławiu zostanie włączona do organizacji produkcyjnej Robert Bosch GmbH i wykorzystana do innych celów. Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 280 tys. pracowników, wyniosły w 2008 roku 45,1 mld euro. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś wielki koncern reprezentowany przez spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Organizacja skupia ponadto ośrodki badawczo-rozwojowe i fabryki oraz dysponuje sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną. Aby utrzymać wiodącą pozycję technologiczną na rynku, Bosch przeznacza co roku ponad 3,5 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową, a w samym tylko 2008 roku przedsiębiorstwo zgłosiło do patentu ponad 3 tys. innowacji.

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel i Rotozip, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl



Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl