Zarządzanie to sztuka, której można się nauczyć
![]() |
Co w praktyce oznacza mixed-use? Pełny wachlarz możliwości – miejsce pełne życia, przestrzeń pozwalająca zapewnić balans pomiędzy pracą i czasem wolnym, ale także szereg możliwości rozwoju biznesu i to nie tylko w zakresie cyfr i wyników, ale także kompetencji i poprawy jakości biznesu.
Zarządzanie to sztuka, której można się nauczyć
Co w praktyce oznacza mixed-use? Pełny wachlarz możliwości – miejsce pełne życia, przestrzeń pozwalająca zapewnić balans pomiędzy pracą i czasem wolnym, ale także szereg możliwości rozwoju biznesu i to nie tylko w zakresie cyfr i wyników, ale także kompetencji i poprawy jakości biznesu.
Dobrze funkcjonujący organizm to sprawnie działające wszystkie jego organy. W odniesieniu do centrum biurowego, cieszącego się mianem mixed-use należy uznać, że powinna to być przestrzeń, w której zaspokojone są wszystkie potrzeby jego najemców. Od czasu popularyzacji pracy zdalnej i hybrydowej centra biurowe zrozumiały, że aby przyciągać pracowników do pracy muszą uzupełniać swoje powierzchnie o dodatkowe funkcje, niosące korzyść dla osób wybierających pracę stacjonarną. Rozwijają się zatem kluby zainteresowań, przestrzenie wspólne zyskują nowe miejsca sprzyjające relaksowi i pracy w niestandardowych warunkach, ale pojawiają się także dodatkowe usługi, zapewniające nowe możliwości dla samych zatrudnionych Centra szkoleniowe i placówki edukacyjne działające na stałe w obiektach biurowych to wciąż rzadko spotykane rozwiązania na terenie kompleksów biurowych, a wydawałoby się, że lokowanie takich usług na ich ternie to oczywistość.
Przykładem kompleksu biurowego, rozwijającego wachlarz swojej oferty może być gdańska Olivia Centre, która przygotowała na swoim terenie ogólnodostępny egzotyczny ogród Olivia Garden, taras widokowy na 32 piętrze Olivii Star, centrum eventowe na jej 34 piętrze, a obecnie przygotowuje swój pierwszy obiekt mieszkalny, który powstaje przy biurowych zabudowaniach. W ten sposób stanie się nie tylko miejscem pracy i rozrywki, ale także przestrzenią mieszkalną. Do mniej oczywistych funkcji, jakie są dostępne w Olivii należą możliwości edukacyjne i to na praktycznie każdym etapie rozwoju. Oferta kształcenia zaczyna się bowiem od wieku przedszkolnego, obejmuje szkołę podstawową, liceum i studia podyplomowe, a kończy na najwyższej klasy ofercie rozwojowej, prowadzonej przez wyspecjalizowane podmioty. Wśród nich prym wiedzie Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, obecna na rynku już ponad 30 lat. Jej możliwości uzupełnia coworking O4, który rozwija swoją ofertę szkoleń dla pracowników pragnących podnieść swoje kompetencje zanim pomyślą o profesjonalnej ofercie szkoleń GFKM.
Przebywanie w różnorodnym środowisku samo w sobie niesie wartość, która pozwala się rozwijać, uczyć i naśladować dobre praktyki, jednak centra mixed-use oferują coś znacznie więcej: to także przestrzeń podnoszenia kompetencji – podkreśla Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. Rozwój oferty edukacyjnej i szkoleniowej związany z jest z potrzebą naszych rezydentów i wynika z połączenia doświadczeń licznych podmiotów działających w Olivii. O4, pracując nad konferencją LeadWell zebrało doświadczonych menedżerów firm z całej Olivii i spoza niej, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zarówno początkującymi przedsiębiorcami, jak i doświadczonymi menedżerami, którzy poszerzają swoje kompetencje lub odświeżają wiedzę. To jest kolejny obszar synergii i kompleksowego podejścia do współpracy z naszymi rezydentami w naszym hubie biznesowym.
Konferencja LeadWell, organizowana przez O4 obejmuje m.in. warsztaty. Na pierwszym z nich uczestnicy odpowiedzieli na pytanie jak interpretują hasło przewodnie konferencji. Z odpowiedzi wynikło, że tytułowe dobre zarządzanie to mix dobrych praktyk, dbałość o jakość, ale i dobrostan. Wszyscy uczestnicy byli zgodni przy tym, że tych pojęć nie należy rozdzielać. W innym przypadku zarządzanie oznaczałoby jedynie krótkowzroczne dążenie do wyników zamkniętych w excelowe tabele, bez względu na sens i koszty tych działań - koszty zarówno po stronie pracowników, liderów, jak i samych korporacji. Uczestnicy wskazywali, że koncentracja na wynikach nie przekłada się na długotrwały wzrost i budowanie silnej pozycji rynkowej przedsiębiorstw. Drugi wniosek jest taki, że zarządzanie to sztuka w dwóch znaczeniach tego pojęcia: zarówno trudna do osiągnięcia umiejętność, którą dzięki pracy i talentowi rozwija się jak rzemiosło, jak i sztuka, która wymaga artyzmu, wrażliwości i wszechstronności. Jednak w odróżnieniu od procesów twórczych, realizowanych przez artystów w ich zakładach, w tym wypadku oznacza bardziej interakcję i współpracę niż samotną pracę nad efektem końcowym, będącym wytworem geniuszu samego artysty. Dlatego w tym przypadku tak ważne są umiejętności społeczne, które jak najbardziej można i warto rozwijać.
Konferencje i warsztaty, organizowane przez O4 to doskonałe preludium do rozwoju kompetencji, które w Olivii można kontynuować w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. W Fundacji każdego roku organizowanych jest ponad 700 dni szkoleniowych i obejmują one programy związane z przywództwem, zarządzaniem zespołami i szeroko rozumianym rozwojem menedżerskim. Jak podaje Krzysztof Jędrzejewski, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w GFKM możliwość przejścia pełnej ścieżki rozwoju menedżerskiego to jeden z wyróżników instytucji: Oferujemy szeroki i kompleksowy program kształcenia: od pierwszych kroków w zarządzaniu po najwyższe stanowiska kierownicze. Dzięki unikalnemu podejściu organizacja kształci liderów i liderki na każdym szczeblu, oferując szkolenia dla nowych menedżerów, programy dla kadry średniego i wyższego szczebla oraz zaawansowane kursy dla najwyższej kadry zarządzającej. W ciągu dekad GFKM wykształciła już ponad 4 000 absolwentek i absolwentów Executive MBA, którzy mogą kontynuować edukację w ramach programów Post-MBA. Dzięki projektom prowadzonym przez GFKM Olivia jest także kuźnią wysoce wykwalifikowanych kadr menedżerskich, wśród których prym wiodą programy Executive MBA. GFKM posiada akredytację CEEMAN IQA, tytuł Business School with Significant Impact 2020 oraz wdrożony System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015.
Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy, od pracownika, przez lidera, aż po właściciela biznesu, znajdzie odpowiednie narzędzia do rozwoju – podsumowuje Bogusław Wieczorek. Olivia Centre to nie tylko miejsce pracy, ale także środowisko inspiracji, współpracy i wzajemnego uczenia się. Wierzymy, że inwestując w ludzi, budujemy trwałą wartość zarówno dla naszych rezydentów, jak i całego ekosystemu biznesowego, który wspólnie tworzymy.
Nadesłał:
krzysztof@ultrarelations.com
|