Własny sklep z odzieżą używaną – od czego zacząć?
Modna i przedsiębiorcza? Wszystko w zasięgu ręki. Jako że celebryci w Polsce i na świecie już od jakiegoś czasu nie gardzą ubraniami z drugiej ręki, lumpeksy przeżywają ciągły wzrost popularności.
To idealny czas na to, by wykorzystać trend i założyć własny biznes, który przyniesie satysfakcję i pieniądze. W takim razie jakie kwestie należy rozważyć?
|
Lokalizacja
Miejsce, w którym otworzysz swój sklep z odzieżą używaną powinno być często uczęszczane przez ludzi, a przede wszystkim kobiety. To one są głównymi zainteresowanymi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie lokalu, który jest w pobliżu targu czy sklepów z innymi produktami. Atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta będzie bardziej kosztowna, lecz z pewnością się opłaci.
Koszty
Ile będzie kosztowało rozpoczęcie second-handowego biznesu? Koszty mogą sięgać kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Większość świeżych przedsiębiorców szuka finansowego wsparcia ze strony państwa. Zapytaj o dotacje na uruchomienie biznesu w Urzędzie Pracy. Możliwe, że środki te pokryją nawet 100% kosztów rozpoczęcia działalności.
Miesięczny koszt prowadzenia sklepu z odzieżą używaną to zwykle kilka tysięcy złotych. W to wchodzi wynajem lokalu, podatki od działalności, zakup wyposażenia i mebli, a także zakup odzieży. Zakupy w takim sklepie powinny być komfortowe dla klientów, dlatego zadbaj o to, by ubrania były ładnie porozwieszane na wieszakach. Dodatkowo warto pomyśleć o reklamie na zewnątrz sklepu. Może to być krótki slogan, np. „Modna odzież używana z Holandii”.
Formalności
Zgodnie z obowiązującym prawem należy zarejestrować działalność gospodarczą. W tym celu odwiedź najbliższy Urząd Pracy, gdzie złożysz wniosek. Prawdopodobnie trzeba będzie też złożyć dodatkowe dokumenty w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Na koniec załóż konto firmowe w banku. Aby ograniczyć wydatki, poszukaj banku, które oferuje darmowe konto.
Zakup towaru
Główną kwestią jest rodzaj kupowanego towaru. Sort czy nie sort – oto jest pytanie każdego właściciela sklepu second-hand. Zaletą pierwszej grupy, czyli odzieży sortowanej jest lepsza jakość towaru, który nie ma uszkodzeń czy zabrudzeń. Jednakże cena jest zwykle wyższa. Natomiast odzież niesortowana wiąże się z niższymi kosztami, lecz będzie wymagała dodatkowej pracy. Wiele butików, zwłaszcza tych mniejszych, wybiera wysokiej jakości odzież używaną, zwaną cream czy extra cream. Hurtownia odzieży używanej Nedexim oferuje szeroki wybór odzieży używanej typu sort i niesort. Dowiedz się więcej tutaj.
Nadesłał:
w.jagodzinska
|