Wielkanoc bez kłopotów finansowych


2013-03-25
Wielkanoc to po Bożym Narodzeniu jedno z najbardziej celebrowanych przez Polaków świąt. Jednak spotkania z bliskimi przy wspólnym stole wiążą się z niemałymi kosztami. W tym roku Wielkanoc wypada dość wcześnie, bo niemal 3 miesiące po Bożym Narodzeniu.

Dlatego też dla wielu rodzin zbliżające się święta mogą okazać się bardzo dużym obciążeniem finansowym. Zanim pomyślimy o kredycie na ten cel, sprawdźmy, czy nie mamy niespłaconych długów, o których zapomnieliśmy. W Rejestrze Dłużników ERIF trwają Dni Otwarte on-line.

Zdecydowana większość Polaków tradycyjnie spędzi Wielkanoc w domu z najbliższymi, niektórzy  odwiedzą dalszych krewnych i przyjaciół. Wiąże się to z dużym nakładem pracy, ale również z niemałymi wydatkami. Koszty żywności nieustannie rosną i, mimo że coraz więcej rodzin planuje te święta spędzić skromniej, rzadko się to udaje. Wciąż wiele osób zaciąga kredyt na sfinansowanie świąt. Często okazuje się, że to początek problemów.

W czasie przedświątecznym łatwiej podejmujemy decyzję o szybkiej pożyczce na sfinansowanie świąt. Myślenie o spłacie odkładamy na czas poświąteczny i często okazuje się potem, że przeceniliśmy nasze możliwości finansowe, a zaciągnięty dług trudno spłacić  ̶  mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Wielkanoc na kredyt

Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC dla Grupy Kapitałowej KRUK pokazują, że statystyczny Polak nie zawsze potrafi kontrolować swoją sytuację finansową. 35% respondentów sprawdza stan swojego konta tylko raz w miesiącu, a 23% rzadziej niż raz w tygodniu. Zaledwie 7% Polaków kontroluje je codziennie.

Przez to możemy żyć w nieświadomości, że nasze wydatki przekraczają wpływy i często niespodziewanie mamy problem z niespłaconym zadłużeniem. A to znacznie utrudnia, bądź wręcz uniemożliwia zaciągnięcie kredytu czy pożyczki, gdy zachodzi taka potrzeba. Należy bowiem pamiętać, że banki i inne instytucje finansowe mają bieżący dostęp do informacji o nieuregulowanych płatnościach za pośrednictwem systemów wymiany danych, a takim są biura informacji gospodarczej. Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy i jakie dane na nasz temat widnieją w instytucjach znanych jako rejestry dłużników. Unikniemy w ten sposób rozczarowania i stresującej sytuacji.

Aby sprawdzić się w Rejestrze Dłużników ERIF nie musimy wychodzić z domu. Do 31 marca w Rejestrze Dłużników ERIF trwają Dni Otwarte on-line, podczas których w serwisie internetowym InfoKonsument.pl można bezpłatnie sprawdzić, jakie informacje na nasz temat figurują w Rejestrze oraz kto nas sprawdzał w nim w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Informację otrzymamy za darmo nawet wtedy, gdy skorzystaliśmy już z bezpłatnego sprawdzenia informacji na swój temat,  przysługującego nam ustawowo raz na pół roku. Jeśli okaże się, że w Rejestrze Dłużników ERIF są dane o naszych niespłaconych długach, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem i ustalić warunki spłaty. Może się też okazać, że w rejestrze znajdują się informacje pozytywne o sumiennie uregulowanych płatnościach. To nas dobra wiadomość i  wyjątkowa forma referencji. 

Tylko płatności regulowane w terminie pozwolą nam zbudować wiarygodność i pozytywną historię spłat - mówi Edyta Szymczak. - Dlatego pamiętajmy, że każda upubliczniona w ten sposób informacja o rzetelnie dokonywanych płatnościach, to jasny sygnał, że jesteśmy godnymi zaufania klientami.

Jeśli kredyt jest obecnie poza naszym zasięgiem, pomyślmy o tańszej formie spędzania Wielkanocy. Nie bierzmy na siebie organizacji świąt, podzielmy się przygotowywaniem potraw z rodziną. Na przedświąteczne zakupy wybierzmy się z dokładną listą sprawunków i nie kupujmy niczego spoza niej. Tego rodzaju działania uchronią nas przed popadnięciem w jeszcze większe zadłużenie. Planowanie domowego budżetu to świetny sposób na realne oszczędności, i w konsekwencji, na spłatę ciążących na nas zaległości.


Biura informacji gospodarczej działające w Polsce:

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.

www.krd.pl

Małgorzata Kaczmarski - osoba fizyczna

(100% akcji)

Wrocław

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl

KRUK S.A. (100% akcji) - największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami

Warszawa

BIG InfoMonitor S.A.

www.infomonitor.pl

BIK S.A., Związek Banków Polskich*

 

Warszawa

*BIG Infomonitor nie ujawnia w KRS ilości akcji posiadanych przez poszczególnych akcjonariuszy (dane z KRS - stan na 10.10.2012)

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach, które terminowo regulują zobowiązania. Zamieszczenie informacji w Rejestrze Dłużników ERIF może utrudniać lub uniemożliwiać dłużnikom korzystanie
z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych, czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Sumienni płatnicy mają natomiast możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej. Po wejściu w życie nowej Ustawy z 9 kwietnia 2010 r.
o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych informacje o nierzetelnych płatnikach może, przy zachowaniu warunków opisanych w ustawie, zamieszczać praktycznie każdy przedsiębiorca i osoba fizyczna. Rejestr Dłużników ERIF współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami, instytucjami finansowymi, a także z firmami z sektora MŚP z różnych branż gospodarki. W gronie klientów Rejestru Dłużników ERIF znajdują się również. fundusze sekurytyzacyjne, jednostki samorządu terytorialnego i spółki prawa handlowego działające na rzecz gmin.



Nadesłał:

Michał Matusiewicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl