Usługi doradztwa podatkowego
Na początku wdrożenia się w temat jakim są usługi doradztwa podatkowego warto przypomnieć pojęcie podatku.
Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny. Głównym ich celem jest zasilanie budżetu państwa, aby ten mógł realizować różnego rodzaju zadania publiczne.
Podatek cechuje się nieodpłatnością, przymusowością, powszechnością oraz bezzwrotnością. Możemy wyróżnić zarówno podatku pośrednie jak i bezpośrednie.
Dlaczego podatki są zmorą niejednego z nas?
Głównym czynnikiem powodującym coraz to nowe pojawiające się problemy na tle podatkowym jest nieznajomość przepisów prawa podatkowego, czyli ogółu przepisów regulujących zasady powstawania, ustalania oraz wygasania zobowiązań podatkowych oraz informujących o obowiązkach podatników, płatników i inkasentów poszczególnych podatków. Prawo podatkowe stanowi jedną z podgałęzi prawa finansowego.
Przepisy prawa podatkowego zmieniają się bardzo szybko. Z tego powodu ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla zabieganych osób jest bieżąca aktualizacja przepisów. Należy pamiętać o tym, że nie stosowanie się do obowiązujących przepisów sprawia, że popadamy w wir niekończących się problemów. Co zrobić, aby uchronić się od kłopotów podatkowych?
Usługi doradztwa podatkowego gwarancją bezpieczeństwa!
Usługi doradztwa podatkowego najczęściej świadczone są przez osoby, które z prawem podatkowym mają do czynienia na co dzień. Pozwala to na uniknięcie kłopotów na tle podatkowym bądź też szybkie rozwiązywanie pojawiających się.
Kim jest doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego, co oznacza, że czynności określone w ustawie mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby o sprawdzonych umiejętnościach, odpowiednim doświadczeniu, jednym słowem legitymujące się odpowiednimi kompetencjami, co uwidocznione jest poprzez posługiwanie się przez takie osoby tytułem doradcy podatkowego.
Co wchodzi m.in. w skład czynności doradztwa podatkowego?
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych,
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone także przez adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów.
Nadesłał:
Konsultant_Finansowy
|