Trener wewnętrzny – co robi w firmie?


Trener wewnętrzny – co robi w firmie?
2018-03-26
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie trenera wewnętrznego, rezygnując całkowicie lub tylko wspierając się dorywczo trenerami zewnętrznymi. Dlaczego firmy podejmują taki krok i czy rzeczywiście jest on dobrym rozwiązaniem?

Szkolenia w firmie? Konieczność!

Trudno jest wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo, w którym nie są prowadzone żadne szkolenia. Co więcej, nie można też zakładać, że szkolenie należy się tylko nowym pracownikom potrzebującym wdrożenia do firmy, a poza tym żadne inne szkolenia nie są już potrzebne i konieczne. Nie można też patrzeć na szkolenia pracowników jako zbędny wydatek.

Przeczytaj również:

Oczywiste jest to, że nowi pracownicy powinni mieć przeprowadzone wstępne szkolenie, na którym zapoznają się z firmą, swoimi zadaniami oraz produktami czy usługami przedsiębiorstwa. Takie wstępne szkolenie często trwa dłużej niż jeden dzień (w zależności od stanowiska, firmy i zakresu obowiązków, może trwać nawet 2 tygodnie!), ale jest niezbędne, by pracownicy mogli podjąć pracę i dobrze ją wykonywać.

Szkolenia powinni mieć jednak także pracownicy z dłuższym stażem. Mogą one dotyczyć m.in.:

  • nowych usług i produktów

  • nowych metod sprzedażowych

  • rozwiązywania bieżących problemów

Szkolenia mogą być też prowadzone w ramach programów naprawczych, indywidualnego rozwoju itp. Celem szkoleń dodatkowych jest m.in. aktualizowanie wiedzy i poszerzanie kompetencji i umiejętności. Dobry szef wie, że doskonalenie pracowników przekłada się na doskonalenie firmy, dlatego wprowadza różne szkolenia.

Dlaczego warto zatrudnić trenera wewnętrznego?

Jak widać, okazji do szkolenia jest wiele. Chociażby to powinno nas skłonić do tego, by zatrudnić w firmie trenera wewnętrznego. Jakie jeszcze są jego zadania oprócz samego prowadzenia licznych szkoleń? Są to m.in.:

  • identyfikacja potrzeb szkoleniowych na podstawie ścisłej współpracy z managerami oraz kontaktu z pracownikami

  • określanie potrzeb oraz przygotowywanie programów szkoleniowych

  • raportowanie oraz analizy (jakościowe i ilościowe)

  • tworzenie i zarządzanie bazą szkoleń

Zatrudniając trenera musimy pamiętać o tym, że on również potrzebuje rozwoju, dlatego musimy wysyłać go na szkolenia dla trenerów. Jest to jednak w dalszym ciągu o wiele lepsze, bardziej opłacalne, a przede wszystkim bardziej efektywne rozwiązanie niż korzystanie wyłącznie z usług trenerów wewnętrznych, bądź – co gorsza – nie korzystanie w ogóle z pomocy trenerów.



Nadesłał:

Moderator
http://moderator.edu.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl