Rejestracja spółek online


Rejestracja spółek online
2016-11-21
15 stycznia 2015 roku w życie weszły zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw, które znacznie uprościły wymogi związane z dotychczasowym zakładaniem i funkcjonowaniem spółek prawa handlowego.

Wprowadzone zmiany dają przedsiębiorcom możliwość, aby rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej i spółki komandytowej mogła przebiec pomyślnie za pomocą Internetu przy wykorzystaniu wzorca umowy. Zmiany te pozwalają na to, aby prócz tradycyjnej rejestracji firmy, można było zarejestrować spółkę za pomocą systemu teleinformatycznego, który został udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przeczytaj również:


Dla przypomnienia - zanim przepisy te zostały wprowadzone, konieczne było sporządzenie umowy zakładanej spółki na piśmie, pod rygorem nieważności. Z kolei umowa spółki komandytowej musiała zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jednak na szczęście dla wielu osób planujących założenie własnej działalności, przepisy te zostały zniesione.


Rejestracja spółek online odbywa się poprzez wypełnienie formularza umowy, który został udostępniony w systemie teleinformatycznym, a następnie opatrzenie umowy bezpiecznym podpisem elektronicznym, który jest weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu lub podpisem pochodzącym z potwierdzonego profilu zaufanego. Użytkownik, który podpisuje dokumenty lub wnioski, musi mieć założone i jednocześnie aktywne konto w systemie. W przypadku spółki jawnej i komandytowej, umowa zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych do systemu teleinformatycznego i opatrzeniem ich elektronicznymi podpisami wspólników.


Warto jednak pamiętać, iż zmiany, które weszły w życie wraz z początkiem 2015 roku, nie dotyczą spółek jawnych, które powstały w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Bowiem w tym przypadku przekształcenie wymaga zgłoszenia w Sądzie Rejestrowym przez wszystkich w formie tradycyjnej.


Należy pamiętać o tym, iż rejestracja spółek online z wykorzystaniem wzorca umowy jest uproszczoną formą zakładania działalności gospodarczej. Formularz ten daje przyszłemu przedsiębiorcy pewien margines wyboru, aczkolwiek dotyczy to rozwiązań typowych, które zostały określone w Kodeksie Spółek Handlowych.


Ważne jest to, iż rejestrując spółkę przez Internet, wnoszony wkład może mieć tylko i wyłącznie formę gotówkową. Natomiast w przypadku spółki jawnej, zgodnie z obowiązującym wzorem umowy online, reprezentacja jest możliwa tylko i wyłącznie w składzie dwuosobowym, a więc albo dwóch wspólników, albo wspólnik łącznie z prokurentem.



Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl