Przyszła emerytura: lepszy etat czy własna firma?


2013-07-04
Z ostatnich doniesień wynika, że przyszłość naszych emerytur jest niepewna. Dotychczas etat zapewniał pewną, ale niewielką emeryturę, z kolei własna działalność mniejsze świadczenia, ale większe możliwości oszczędzania. Czy teraz lepiej jest zaufać państwu czy też wziąć sprawy w swoje ręce?

Dotychczas wiek emerytalny osiągaliśmy w wieku 60 i 65 lat, odpowiednio kobiety i mężczyźni. Jednak wraz z początkiem tego roku wiek ten został wydłużony i zrównany dla obu płci do 67 roku życia. Wynika z tego, iż nie tylko musimy dłużej pracować, ale też i odkładać na nasze emerytury. W obliczu ostatnich planowanych zmian w OFE nasza przyszłość nie wygląda kolorowo. Czy damy radę zapracować na naszą starość?

Przeczytaj również:

Jaka emerytura po pracy na etacie?

Do podstawowych zalet pracy na etacie bez wątpienia należy stałość otrzymywania przychodów oraz określony czas świadczenia pracy. Dotychczas była to również gwarancja wyższej emerytury, bowiem miesięczne składki na ten cel wynoszą 20 proc. Niestety ostatnie doniesienia w sprawie OFE pokazują, że przyszłość naszych emerytur wisi na tzw. włosku. Według ekonomisty Mirosława Gronickiego, w 2040 r. na jednego emeryta będzie przypadać dwóch pracujących, z czego przeznaczać oni będą 40 proc. swoich składek na jedną emeryturę. Jednak po odliczeniu właścicieli firm, rolników oraz tzw. czarnej strefy, wysokość ta spadnie do 1,5 pracującego oraz 30 proc. składek, co w efekcie da groszowe ilości świadczeń. Pozostaje więc pytanie: czy warto pracować na etacie czy może lepiej założyć własną firmę? 

Własna firma to szybsza emerytura

Pomimo faktu, iż własna firma wymaga więcej czasu niż praca na etacie oraz wiąże się z większymi wydatkami i odpowiedzialnością, wiele osób dostrzega ogromne zalety płynące z jej prowadzenia. Po pierwsze, przedsiębiorca pełni rolę kreatora – realizuje swoje pomysły, marzenia oraz wyznacza horyzonty działań. Po drugie, to ogromna swoboda decyzji, w myśl zasady „sam sobie żaglem, sterem i okrętem”. Ostatecznie to źródło dumy i satysfakcji, a z czasem może przyczynić się do pokaźnych wpływów do naszego portfela. Jednak bycie przedsiębiorcą w obliczu przyszłej emerytury również nie wygląda tak kolorowo. - Obecnie osoby prowadzące firmę zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 1600 zł netto. W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską państwową emeryturę – mówi Paweł Tomczyk, CEO firmy Rearden Technology S.A. Z danych GUS na 2011 r. wynika, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą otrzymywały emeryturę w wysokości 1449,00 zł brutto. Czy jest więc sens prowadzić własną działalność?

- Prowadząc własną działalność mamy większą szansę zgromadzić oszczędności na cel naszej przyszłej emerytury, niż ma to miejsce w przypadku ograniczonej wysokości pensji pracy na etacie. Posiadając wolne środki możemy je zainwestować w nieruchomości, produkty bankowe czy też przeznaczyć na edukację naszych pociech – mówi Paweł Tomczyk. – W ten sposób zyskujemy nie tylko podstawę w wysokości naszej emerytury, ale też dodatkowe źródło przychodów z inwestycji, przez co mamy większe poczucie zależności emerytury od naszych działań oraz większą gwarancję lepszego życia po ukończeniu naszej kariery zawodowej – dodaje.

Nigdy nie jest za późno, czyli przedsiębiorca 67+

Jak pokazało badanie Centrum Badania Opinii Społecznej aż 87 proc. Polaków w wieku 30-, 40- i 50 lat chce nadal pracować na emeryturze. Część z nich planuje to robić dorywczo (42 proc.), ale także na etacie (21 proc.), o ile będzie taka możliwość. Co ciekawe, aż 24 proc. pytanych myśli nad założeniem własnej działalności – Dotychczas panował pogląd, że bycie na emeryturze kończy przygodę z biznesem. Jednak nic mylnego. Ludzie starsi niejednokrotnie posiadają ciekawe pomysły na własną działalność, przez co mogą nie tylko spełnić swe marzenia z młodości, ale też zasilić domowy budżet dodatkowymi pieniędzmi – mówi Konrad Tylka, firma Easy Design. – Co ważne, emeryci nie powinni obawiać się utracenia prawa do emerytury, bowiem sytuacja ta jest tylko możliwa w przypadku, gdy przychód przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – dodaje. O czym jeszcze warto pamiętać?

Emeryt prowadzący własną firmę musi odprowadzać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli nie osiągnął wieku emerytalnego. Jeżeli ten wiek osiągnął, takiego obowiązku nie ma. W większości przypadków, bez względu na wiek, jest natomiast obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej.

Co wybrać? Jak pokazały powyższe dane nic nie wskazuje na poprawę wielkości przyszłych świadczeń emerytalnych. Praca na etacie oraz własna firma nie gwarantują już takiego bezpieczeństwa, jak kiedyś. Jednak prowadząc własną firmę mamy możliwość zgromadzenia większych oszczędności. W momencie, kiedy państwo nie pomaga, może warto wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zadbać o swoją przyszłość?



Nadesłał:

GoodPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl