Polacy kupują mieszkania. Rośnie zainteresowanie kredytami
W czerwcu banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4% w porównaniu z czerwcem 2016 r. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. wyniosła 14,5%.
Wypowiedź: prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.
- Popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu, w przeliczeniu na dzień roboczy, był aż o 20,4% wyższy niż rok wcześniej. W całym pierwszym półroczu br. średnia wartość indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe wyniosła 14,5%, a więc można powiedzieć, że obserwujemy średnioterminowo wyższe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Średnia kwota wnioskowanego kredytu w czerwcu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1% w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego – mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.
Mieszkańcy czterech największych województw (mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego) posiadają 50% udział w wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Sami tylko mieszkańcy woj. mazowieckiego zawnioskowali o 21% wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych w kraju.
- Wśród wnioskowanych kredytów, 66% to kredyty dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego, a 26% to kredyty dla osób, które posiadają kredyt mieszkaniowy. Wśród wnioskujących są osoby, które planują zakup dodatkowej nieruchomości lub planują zrefinansować obecnie posiadany kredyt mieszkaniowy – dodaje Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.
Metodyka indeksu:
Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.
Nadesłał:
Serwis_Newsrm.tv
|