Jan Kolański, twórca giełdowej Grupy Colian, zwycięzcą 3. edycji konkursu „Dynamiczny Przedsiębiorca


Jan Kolański, twórca giełdowej Grupy Colian, zwycięzcą 3. edycji konkursu „Dynamiczny Przedsiębiorca
2014-04-25
Kapituła konkursu pod przewodnictwem profesora Waldemara Frąckowiaka, nagrodziła Jana Kolańskiego za konsekwentne budowanie przedsiębiorstwa, dbającego o wysoki priorytet innowacyjności.
Przeczytaj również:
Tegoroczny zwycięzca konkursu Dynamiczny Przedsiębiorca zarządza Grupą Colian, która jest liderem polskiego rynku słodyczy i od lat skutecznie konkuruje z międzynarodowymi koncernami. Wyróżniony w konkursie został także Roman Leśniak – prezes zarządu firmy ZAPEL S.A. Wyniki ogłoszono podczas III Forum Przedsiębiorców Grant Thornton. Zwycięzca otrzymał wyjątkową statuetkę symbolizującą drzewo rozwoju, wykonaną przez projektantkę biżuterii, Annę Orską.

Lider, plan działania i konsekwencja
Jan Kolański, który zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Dynamiczny Przedsiębiorca, skonsolidował polski rynek słodyczy, a założona przez niego Grupa Colian, to wiodąca firma z polskim kapitałem w tym segmencie. Obecnie do portfela przedsiębiorstwa, należą m.in. takie marki jak: Grześki, Goplana, Familijne, Jeżyki, Akuku! i Solidarność. Laureat posiada także grupę marek kulinarno-napojowych: Hellena, Appetita i Siesta. Prognozuje się, że w 2014 roku, obroty koncernu spożywczego Colian, mogą przekroczyć miliard złotych.
Jan Kolański współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządami, jest członkiem prestiżowej Wielkopolskiej Rady Trzydziestu oraz prezesem Klastra Spożywczego Wielkopolski Południowej. Dodatkowo, pełni funkcję wiceprezesa POLBISCO - Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych. 
Kapituła konkursu wyróżniała także Romana Leśniaka, który jest prezesem zarządu Zakładów Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A., największego w Polsce producenta izolatorów porcelanowych.
- Nie spodziewaliśmy się, że wybór Dynamicznego Przedsiębiorcy w tym roku, będzie aż tak trudny. Wszyscy kandydaci, wyróżniali się w swojej działalności szeroko pojętą innowacyjnością. Dokonując ostatecznej decyzji, braliśmy pod uwagę ich pomysł na biznes, sposoby ekspansji, umiejętne przejmowanie innych firm, jakość przekształceń biznesowych oraz dynamikę przychodów zarządzanych podmiotów – mówi prof. Leszek Dziawgo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zasiadający w Kapitule Konkursu.
Nagroda została przyznana po raz trzeci. Dotychczasowymi laureatami byli: Zbigniew Juroszek, prezes zarządu spółki ATAL z Cieszyna oraz Tomasz Tuora, prezes zarządu giełdowej spółki Cormay.

Dynamiczni i skuteczni
Nagroda „Dynamiczny Przedsiębiorca” od trzech lat przyznawana jest właścicielom 
i współwłaścicielom firm realizującym złożone projekty rozwojowe i jednocześnie wyróżniającym się aktywnym podejściem do zarządzania. Werdykt niezależnej kapituły promuje osoby, które w swoich biznesowych aktywnościach charakteryzują się innowacyjnym podejściem i szczególną odwagą decyzyjną. Tegoroczna nagroda została przyznana w ramach trzeciej edycji Forum Przedsiębiorców Grant Thornton, które odbyło się pod hasłem Wbrew Stereotypom – Innowacja drogą do rozwoju.
W niezależnej kapitule konkursu „Dynamiczny Przedsiębiorca” zasiedli wybitni reprezentanci świata biznesu i nauki: Piotr Andrzejczak (Partner, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka), prof. Leszek Dziawgo (Kierownik Katedry Zarządzania Finansami, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Waldemar Frąckowiak (Kierownik Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Bożena Lublińska-Kasprzak (Prezes, Polska Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), Jacek Santorski (psycholog biznesu, współzałożyciel VALUES Grupa Firm Doradczych), Krzysztof A. Zakrzewski (Partner Zarządzający, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka), Kazimierz Żurek (Koordynator Projektów Badawczych, THINKTANK).
Forum
III Forum Przedsiębiorców Grant Thornton, zgromadziło ponad 200 uczestników (prywatnych przedsiębiorców) i było największym spotkaniem branżowym w Polsce, które w całości zostało poświęcone tematowi innowacji w biznesie. 
Podczas wydarzenia został zaprezentowany raport przygotowany przez ekspertów Grant Thornton. Według niego, to nowoczesne i dynamiczne firmy będą w nadchodzących latach tworzyć obraz krajowej gospodarki. W dużej mierze, to od ich rozwoju zależeć będzie także wzrost innowacyjności. Tegoroczny raport Grant Thornton pokazał, że warunki gospodarcze i poziom optymizmu przedsiębiorców mogą znacząco wpłynąć na tworzenie innowacji, a co więcej, mogą budować świadomość, że innowacyjność jest dziś obowiązującą rzeczywistością rynkową, a nie pojęciem teoretycznym. 
Forum Przedsiębiorców organizowane jest z inicjatywy Grant Thornton - jednej z wiodących firm
audytorsko-doradczych, świadczącej usługi w czterech głównych obszarach: audytu, doradztwa
podatkowego, doradztwa gospodarczego i outsourcingu rachunkowości. Partnerem strategicznym tegorocznego forum był BNP Paribas. Partnerami merytorycznymi byli: Euler Hermes, Kinnarps, PWB, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka oraz PWB. Wydarzeniu patronowali: Fundacja Firm Rodzinnych, Inicjatywa Firm Rodzinnych, Krajowa Izba Gospodarcza oraz PKPP Lewiatan. Patronami medialnymi: byli: Bloomberg Businessweek Polska, Forbes, ISB News, Think Tank, Dziennik Gazeta Prawna oraz Biznes.pl.
Symbolem nagrody Dynamiczny Przedsiębiorca jest statuetka – rzeźba w kształcie drzewa symbolizującego rozwój, projektu znanej poznańskiej projektantki – Anny Orskiej.

Grant Thornton w Polsce jest jedną z najszybciej rozwijających się firm z branży audytorsko-doradczej. Świadczy usługi profesjonalne w pięciu głównych obszarach: audytu, doradztwa podatkowego, doradztwa gospodarczego, doradztwa prawnego oraz outsourcingu rachunkowości, kadr i płac. Jest obecna w sześciu biurach: w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu oraz Toruniu. Oferuje firmom wsparcie ponad 300 profesjonalistów. Spółka powstała w 1993 roku, niedawno świętowała 20. lecie istnienia. Od 2008 roku jest wyłącznym partnerem Grant Thornton International w Polsce. Więcej informacji na www.grantthornton.pl 
Grant Thornton International to jedna z czołowych globalnych organizacji audytorsko-doradczych. Wiedza i doświadczenie 38 500 pracowników firmy są dostępne dla klientów  w 130 krajach świata. W Polsce zlokalizowane jest International Business Center GTI na Europę Środkowo-Wschodnią. Zadaniem centrum jest koordynacja realizacji projektów międzynarodowych. Klienci Grant Thornton w Polsce, to ponad 1000 podmiotów, w tym kilkadziesiąt spółek notowanych na giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz kilkadziesiąt firm z listy 500 największych przedsiębiorstw działających w kraju. Więcej informacji na www.gti.org


Nadesłał:

an@thpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl