Jak założyć spółkę?
2014-03-17
Obsługa zakładania spółek znajduje się w ofercie niemal każdej kancelarii prawnej. Zakładanie spółki nie jest jednak sprawą aż tak skomplikowaną, żebyś nie był w stanie dokonać tego sam. Jeśli tylko masz czas na dopełnienie wszystkich formalności, wystarczy ci znajomość ogólnodostępnych informacji.
Poniżej opisujemy zakładanie najpopularniejszych rodzajów spółek.
Najłatwiej jest założyć spółkę cywilną. Taka spółka nie ma osobowości prawnej, nie posiada też własnego majątku. Jest to w gruncie rzeczy umowa cywilnoprawna, a nie samodzielny podmiot, w związku z czym wszelkie zobowiązania takiej spółki spadają na wspólników. Aby założyć spółkę cywilną należy: 1) zawrzeć umowę; 2) uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta; 3) uzyskać numer REGON w wojewódzkim oddziale Urzędu Statystycznego; 4) uzyskanie numeru NIP w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, gdzie wybieramy także sposób opodatkowania i uiszczamy stosowne opłaty; 5) składamy wizytę w ZUS celem uregulowania kwestii składek zdrowotnych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) to rodzaj spółki kapitałowej zakładanej w celu prowadzenia dowolnej prawnie dopuszczalnej działalności. Taką spółkę mogą założyć zarówno osoby prawne, jak i fizyczne, niezależnie od ich obywatelstwa czy miejsca siedziby. Zawarta w nazwie spółki "ograniczona odpowiedzialność" oznacza brak odpowiedzialności osobistej wspólników za zobowiązania spółki, niemniej w ściśle określonych okolicznościach zachodzą wyjątki od tej reguły. Zakładanie spółki z o. o. obejmuje następujące formalności: 1) sporządzenie umowy spółki (w przypadku spółki jednoosobowej będzie to tzw. akt założycielski); 2) pokrycie kapitału zakładowego (minimum 5 tys. zł); 3) powołanie organów spółki, czyli zarządu oraz rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej (powołanie rady jest konieczne w przypadku spółek o kapitale wyższym niż 500 tys. zł i liczbie wspólników przekraczającej 25 osób); 4) rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym; 5) tak jak w przypadku spółki cywilnej, trzeba załatwić REGON, NIP oraz ZUS.
Jeżeli odpowiedzialność wobec wierzycieli spółki mają ponosić tylko niektórzy jej członkowie, podczas gdy pozostali uczestniczą w niej jedynie w charakterze inwestorów, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie spółka komandytowa. Zakładanie spółki tego typu wymaga przede wszystkim spisania właściwej umowy. Obok nazwy firmy, siedziby i przedmiotu działalności powinno się w niej jasno określić tzw. sumy komandytowe poszczególnych komandytariuszy. Tak właśnie nazywają się ci członkowie spółki, których odpowiedzialność jest ograniczona do rzeczonej sumy. Pozostali wspólnicy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność i są nazywani komplementariuszami. Spółkę komandytową zakładamy wypełniając formularz KRS-W1, dołączając do niego stosowne załączniki (umowę spółki oraz faksymile podpisów osób uprawnionych do jej reprezentowania). Pozostałe czynności przebiegają tak samo jak w przypadku innych spółek.
Wasze komentarze (0):