Jak stworzyć magazyn automatyczny w swojej firmie?


Jak stworzyć magazyn automatyczny w swojej firmie?
2021-07-25
Obecnie nowoczesny magazyn oznacza więcej niż jeszcze kilka lat temu. Łączy maksymalną wydajność z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni.

Jak stworzyć magazyn automatyczny w swojej firmie?

Przeczytaj również:

 

Obecnie nowoczesny magazyn oznacza więcej niż jeszcze kilka lat temu. Łączy maksymalną wydajność z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. Coraz powszechniejszy jest trend nie tylko związany z digitalizacją procesów magazynowych, ale także automatyzacją. Czym charakteryzuje się magazyn automatyczny? Jak osiągnąć pełną automatyzację na magazynie w firmie? I czy każdy może to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

 

Czym jest magazyn automatyczny?

Magazyn automatyczny to taki obiekt składowania, w którym wszystkie czynności procesu logistycznego są wykonywane przez automatycznie sterowane maszyny. Wykonywane czynności nadzoruje w nim wdrożony w tym celu system zarządzania. Co może zostać zautomatyzowane? – M.in. przyjęcia towarów, magazynowanie, kompletowanie czy wysyłka zamówień – mówi Michał Paździorek, kierownik projektów z Etisoft. Skąd bierze się wciąż rosnące zainteresowanie automatyzacją? Wpływają na to obecne realia. Stale skracający się czas realizacji zamówień, coraz wyższe oczekiwania klientów oraz dążenie do maksymalnej optymalizacji procesów. Jednak wdrożenie pełnej automatyzacji nie zawsze jest możliwe. – Część przedsiębiorstw decyduje się na stopniowe wprowadzanie tego typu rozwiązań lub świadomie wdraża tylko częściową automatyzację. – dodaje specjalista z Etisoft. Niemniej każda, nawet najmniejsza zmiana w kierunku optymalizacji procesów magazynowych, może wpłynąć pozytywnie na efektywność pracy. O ile tylko zostanie wprowadzona przy użyciu sprawdzonych rozwiązań.

 

Z jakich technologii korzysta magazyn automatyczny?

Generalnie są to dwie kategorie technologii: maszyny i urządzenia oraz oprogramowanie. Tym, co robi zdecydowanie największe wrażenie w magazynie automatycznym, są systemy intralogistyczne oparte o pojazdy AGV (Automated Guided Vehicle). Są one odpowiedzialne za transport ładunków wagi ciężkiej. Co je wyróżnia? – Nasze pojazdy poruszają się po wyznaczonym torze, ryzyko wystąpienia kolizji jest zminimalizowane poprzez zaawansowany system bezpieczeństwa zgodny z najnowszymi normami, a nad wszystkim czuwa system zarządzający flotą robotów autonomicznych – IntraFleet. -tłumaczy Michał Paździorek. Taki system może działać także pomiędzy halą produkcyjną i magazynową, łącząc te dwie przestrzenie i transportując ładunki pomiędzy nimi. Jakie korzyści daje stosowanie systemów intralogistycznych? Między innymi obniżenie kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i ładunków oraz zapewnienie niezawodności procesów logistycznych.

 

Perfekcyjna synchronizacja działań

Rozwiązaniem, które także może w znaczący sposób usprawnić pracę magazynu, jest zastosowanie systemów automatycznej kontroli jakości. Ich zadaniem jest weryfikacja poprawności zamówień (kontrolowanie, czy są kompletne) oraz ich bezpiecznego zapakowania. Korzystają z kamer, które skanują palety w poszukiwaniu nadruków i etykiet, porównując je z tymi obecnymi w bazie danych magazynu. Oznaczenia wykonuje się z pomocą urządzeń typu Print and Apply. Te automatyczne maszyny, znakujące opakowania zbiorcze, gwarantują stuprocentową dokładność i powtarzalność znakowania. Można je także zintegrować z systemami zarządzającymi drukiem. To właśnie synchronizacja działań wykonywanych przez różne maszyny stanowi największą siłę automatyzacji. Sprawia, że możliwe jest stworzenie perfekcyjnego łańcucha działań – począwszy od linii produkcyjnej, przez magazynowanie, znakowanie aż po wysyłkę zamówień.

 



Nadesłał:

Karo21

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl