Czy polskim firmom z sektora MSP może pomóc Europa?


2012-04-18
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a wśród nich mikroprzedsiębiorstw, stanowi w Polsce główną siłę napędową gospodarki. Najnowszy raport Ministerstwa Gospodarki mówi o spodziewanych perspektywach rozwojowych dla tego obszaru.
Przeczytaj również:
Z drugiej strony Europejski Fundusz Leasingowy podaje wartość inwestycji sfinansowanych za pośrednictwem Leasingu Europejskiego. Czy współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi może być ratunkiem dla MSP?

Najnowsze badania opublikowane przez Ministerstwo Gospodarki  mówią o tym, że w drugim półroczu 2011 roku obniżył się wskaźnik rozwoju sektora MSP . Co drugi ankietowany za przyczynę spowolnienia zauważalnego w rozwoju małych i średnich firm, uważa zmianę sytuacji gospodarczej w kraju, natomiast co czwarty z nich wskazuje na zmianę perspektyw w sprzedaży. Jedynie co dziesiąty respondent uznaje omawiany zastój  za skutek zmiany kosztów siły roboczej.  

Niemal co drugi ankietowany przewiduje pogorszenie warunków prowadzenia działalności w pierwszej połowie 2012 roku – oczekiwania są najgorsze od 2008 roku. Jedynie co dziesiąty respondent optymistycznie podchodził do rozwoju swojej firmy na rynku. Z danych tych wynika także, że poprzedni rok 63 proc. firm zakończyło zyskiem (w grupie MSP było to ponad 70 proc.) W przypadku 21 proc. badanych firm przychody były mniej więcej równe kosztom – taka sytuacja była najczęściej spotykana w przypadku firm najmniejszych. 
 
Zdaniem Radosława Woźniaka, Wiceprezesa Zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego „badania zaprezentowane przez Ministerstwo Gospodarki są niepokojące i zdają się mówić o tym, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu nie zainteresowali się alternatywnymi sposobami na pozyskanie zewnętrznego finansowania firm – takimi jak np. Leasing Europejski, atrakcyjny dzięki wsparciu środków europejskich. Jednak sytuacja ta nie dotyczy w równym stopniu wszystkich regionów”.
Dane pochodzące z analizy wykorzystania Leasingu Europejskiego przez polskich przedsiębiorców wskazują w których regionach przedsiębiorcy byli najaktywniejsi. Właściciele mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm podpisali łącznie w 2010 i 2011 roku ponad 27 tys. umów w ramach Leasingu Europejskiego, udzielanego przez Europejski Fundusz Leasingowy we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB). 

Głównymi sektorami zainteresowanymi tego typu finansowaniem były w przypadku finansowania z EBI: usługi (58 proc. wszystkich umów), handel (27 proc.) oraz produkcja (15 proc.), natomiast finansowania z CEB: usługi (60 proc. wszystkich umów), handel (26 proc.) oraz produkcja (14 proc.).  Przy czym w przypadku finansowania z EBI przeważała liczba umów zawieranych z firmami z sektora SME (57 proc.) nad tymi z sektora SOHO (43 proc.), natomiast w przypadku finansowania przy wykorzystaniu środków z CEB proporcja była odwrotna i wyniosła 55 proc. (umów z SOHO) do 45 proc. (umów z firmami typu SME).
Leasing Europejski był w tym okresie wykorzystywany do finansowania przede wszystkim: pojazdów typu truck, floty samochodowej, maszyn i urządzeń oraz sprzętu budowlanego. Wartość  sfinansowanych inwestycji szacuje się na niemal 550 mln euro.
 
W ujęciu regionalnym, największy udział w finansowaniu inwestycji poprzez Leasing Europejski wykazały województwa: mazowieckie (3612 umów w skali wszystkich umów zawartych w 2010 i 2011r.), śląskie (3525 umów), wielkopolskie (3315 umów) oraz dolnośląskie (3189 umów). Z powyższymi zestawieniami korespondują dane zebrane przez PARP opublikowane w lipcu i sierpniu 2011 roku, z których wynika najaktywniejszy udział przedsiębiorców z wymienionych wyżej województw w pozyskiwaniu środków na rozwój z programów unijnych (Innowacyjna Gospodarka oraz Kapitał Ludzki) . 

Kolejne transze pożyczek Leasingu Europejskiego będą dostępne w drugiej połowie 2012 roku. Ubiegać się o nie będą mogli wszyscy przedsiębiorcy potrzebujący wsparcia przy modernizacji i rozwoju parku samochodowego, maszynowego, a także finansowania inwestycji w przeznaczeniu na urządzenia oraz nowe technologie. Oprócz atrakcyjny warunków finansowych oraz uproszczonych procedur przedsiębiorcy będą mieli zapewnione wsparcie przy wypełnieniu wniosku oraz doradztwo na każdym etapie procesu inwestycyjnego.


***
Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Firma aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce. W myśl hasła „Więcej przestrzeni dla przedsiębiorczych”, konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu i dba o zaspokojenie potrzeb swoich klientów. Pomaga w prowadzeniu firmy i jest w stanie zapewnić wsparcie również w sytuacjach problemowych. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie stabilność finansową i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej
o międzynarodowym zasięgu. EFL od ponad 20 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami
i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firma została wyróżniona m.in. tytułami Firmy Przyjaznej Klientowi, Firmy Wysokiej Reputacji, Perły Polskiej Gospodarki i Najlepszego Partnera w Biznesie. Już ponad 230 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych 
i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com 



Nadesłał:

MCConsultants

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl