Ceny transferowe
Nie ma precyzyjnej definicji cen transferowych, same ceny są też dość nie jednoznaczne. Niekiedy cenami transferowymi określa się ceny które są stosowane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, które to ceny odbiegają od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.
Ceny transferowe a prawo podatkowe
W wyniku zastosowania tzw. cen transferowych, podmiot może nie wykazywać dochodów lub może wykazywać dochody niższe od tych, jakie by powstały, gdyby wymienione powiązania nie istniały. Z punktu widzenia prawa podatkowego, w przypadku takiego podmiotu zaniżona jest podstawa opodatkowania, a to z kolei wiąże się ze stratą dla naszego fiskusa.
Określanie dochodów
Dochody w przypadku stosowania przez podmioty powiązane cen transferowych określa się w sposób następujący. Organ musi stosować m.in. metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, brać pod uwagę cenę odsprzedaży, brać pod uwagę tzw. „koszty plus” jak również zysku transakcyjnego.
Ustalanie wartości rynkowej
Podczas ustalaniu wartości rynkowej przedmiotu takiej transakcji, organ nie bierze pod uwagę (nie może) okoliczności mogłyby powodować określenie przez strony wyższej lub niższej wartości przedmiotu takiej transakcji o ile nie było one znane stronom w dniu zawarcia transakcji.
Nadesłał:
Quetzal
|