Wady i zalety outsourcingu.
Słowo „outsourcing” jak łatwo można zauważyć pochodzi z języka angielskiego. Jest ono skrótem zestawienia trzech słów tj. słowa „outsite”, „resource” oraz „using”. Ta zbitka słów oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł.
Outsourcing polega , więc na przekazywaniu realizacji zadań, projektów i procesów specjalizującej się w danej dziedzinie firmie zewnętrznej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- możliwość utrzymania niższego poziomu zatrudnienia, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wykwalifikowanego personelu dla realizowanych zadań podstawowych i dodatkowych.
- zmniejszenie nakładów inwestycyjnych oraz utrzymywanie bazy technicznej i organizacyjnej,
- możliwość odciążenia poszczególnych działów firmy.
Outsourcing dotyczy praktycznie wszystkich branż. W ostatnich latach obserwujemy rozkwit firm outsourcingowych. Na rynku istnieją firmy, których specjalizacją jest np. outsourcing środowiskowy. Specjalizują się one m.in. w audytach i sprawozdawczości środowiskowej oraz w doradztwie środowiskowym. Są również firmy świadczące usługi outsourcingowe w zakresie utrzymania czystości.
Poza niewątpliwymi zaletami zlecanie zadań na zewnątrz macierzystej firmy ma również swoje wady. Jedną z najpoważniejszych z nich jest ryzyko, że zadanie zlecimy firmie bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i wykwalifikowanej kadry. W takim przypadku będziemy musieli wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne uchybienia i błędy popełnione przez firmę outsourcingową. Nie wpłynie to z pewnością na budowanie pozytywnego wizerunku naszej firmy.
Nadesłał:
juga
|