Statut spółki z o.o.


Statut spółki z o.o.
2014-07-17
Jeśli chcesz podjąć się zadania, jakim jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to na samym początku musisz sporządzić statut spółki z o.o. , który jest najważniejszym dokumentem w zakładanej przez Ciebie działalności.

Jest to pierwszy dokument, który będzie wymagany, jeśli rozpoczniesz rejestrację swojej spółki. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i dołożyć wszelkich starań, aby zawrzeć w nim wszystkie potrzebne informacje.

Statut spółki z o.o. pozwoli określić Ci zasady prowadzenia firmy, prawa jej założycieli/wspólników, a także obowiązki zarządu. Dobrze jest mieć takie informacje zebrane w jednym miejscu, aby w razie czegoś móc po to sięgnąć.
 
Co musi znaleźć się w statucie? Do informacji tych zalicza się:
→ nazwę spółki,
→ siedzibę spółki,
→ przedmiot działalności tworzonej spółki,
→ wysokość wnoszonego kapitału zakładowego,
→ liczbę udziałów w spółce,
→ wartość udziałów spółki,
→ czas trwania spółki, jeśli jest określony.
 
Teraz spróbujmy scharakteryzować po kolei te kwestie. Zacznijmy od nazwy spółki, która może być dowolna, jednak musi zawierać dopisek „z ograniczoną odpowiedzialnością” lub jeden ze skrótów „ spółka z o.o.” / „sp. z o.o.”. Siedziba spółki obowiązkowo musi znajdować się na terenie Polski. Zgodnie z tym, co mówi nam Kodeks Cywilny, siedzibą spółki jest ta miejscowość, w której znajduje się jej organ zarządzający. Określenie przedmiotu działalności spółki pomoże nam obrać cel, z jakim zostaje zawiązana dana spółka.
 
Minimalna wysokość kapitału zakładowego, która dopuszczalna jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to 5 000 złotych. Uwaga ! Przy zawiązywaniu spółki, w jej umowie podaje się wartość kapitału zakładowego na dzień zawarcia umowy. Kapitał zakładowy umożliwia wskazanie struktury właścicielskiej spółki i jednocześnie stanowi sumę wszystkich udziałów, które są podzielone pomiędzy wszystkich wspólników. Statut spółki zoo powinien również zawierać informację o liczbie i wartości nominalnej udziałów. Wszystko to pozwoli określić, który wspólnik ma w spółce decydujący głos. Ważną informacją jest to, że wartość nominalna udziałów nie może być niższa niż 50 zł. W statucie spółki znajdować się również powinno zagadnienie dotyczące tego, na jaki czas dana spółka została zawarta (nawet jeśli jest to czas nieokreślony).
 
Wszystkie te elementy są w statucie spółki z o.o. obowiązkowe. Jeśli chodzi o pozostałe zagadnienia, to statut może być dowolnie kreowany przez wspólników. Ponieważ w dużej mierze to właśnie na tym dokumencie opierać się będzie funkcjonowanie tworzonej spółki, wskazane jest określenie w nim dokładnych zasad jej działania.
 
Zebranie wszystkich tych informacji jest bardzo istotne, ale też nie jest łatwe. Wymaga sporo czasu, aby wszystko to skompletować i ująć w jednym dokumencie. Jednak po skończeniu, będziesz mógł kontynuować działania rejestracyjne spółki. Do dzieła!
 


Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl