Stacja LNG spółki Barter SA zasili podlaską ubojnię
Białostocki Barter uruchomił kolejną stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Obiekt w miejscowości Podgórze k/ Łomży będzie wykorzystywany do celów technologicznych przez Ubojnię Zwierząt Robert Rytel.
Stacja LNG okazała się najlepszym rozwiązaniem dla modernizowanego zakładu, zlokalizowanego na ograniczonym i nieuprzemysłowionym terenie, pozbawionym dostępu do sieci gazowej. Instalacje gazowe zajmują powierzchnię nieco większą niż 200 metrów kwadratowych.
- Dużym wyzwaniem dla naszych projektantów było zaprojektowanie i wybudowanie stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego na ograniczonym terenie, przy uwzględnieniu przyszłych planów rozbudowy zakładu – mówi Grzegorz Lisowski z Barter SA, kierownik kontraktu – Mimo tak niewielkiej powierzchni, zainstalowane urządzenia umożliwiają zaspokojenie wysokich wymagań odbioru gazu, przy spełnieniu wszystkich warunków bezpieczeństwa.
Potwierdzają to parametry stacji.
- Jej wydajność pozwala na zaspokojenie maksymalnego zapotrzebowania o wielkości 1000 metrów sześciennych na godzinę (moc szczytowa) i na magazynowanie 30 000 metrów sześciennych gazu ziemnego, co zabezpiecza zakład na pięć dni pracy – dodaje Grzegorz Lisowski.
Z inwestycji zadowolony jest także właściciel ubojni – Robert Rytel. Znajdujący w trakcie gruntownej modernizacji zakład potrzebował źródła zasilania m.in. dla nowoczesnej linii technologicznej BANSS o wydajności ubojowej 300 sztuk trzody na godzinę.
Gaz ziemny wykorzystywany podczas uboju przez opalarki i szczeciniarki ma zastosowanie również w nowej kotłowni, gdzie zainstalowane są trzy kotły firmy De Dietrich o łącznej mocy 3MW, zapewniające gorącą wodę do celów technologicznych. Gaz zasila też wytwornicę pary technologicznej o mocy 1MW. System zarządzania energią BMS i zastosowanie wysokowydajnego, a zarazem elastycznego paliwa gazowego generują dodatkowe oszczędności.
- Bez dostępu do efektywnego źródła energii, jakim jest gaz ziemny, nie byłoby szans na rozbudowę i modernizację zakładu, sytuację pogarszała jeszcze ograniczona powierzchnia przedsiębiorstwa – mówi Robert Rytel – Zdecydowaliśmy się na inwestycję w stację LNG z firmą Barter SA i była to dobra decyzja – w ciągu kilku tygodni zyskaliśmy dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej. To ekologiczne i bardzo wydajne paliwo, którego zaletą jest też zredukowana objętość, co obniża koszty transportu i magazynowania. Poza tym skroplony gaz jest paliwem w pełni kontrolowalnym, umożliwiającym planowanie kosztów i precyzyjne zużycie. Prócz zasilania linii ubojowej wykorzystujemy to medium do ogrzewania całego obiektu i wody użytkowej.
Kolejnym atutem instalacji jest możliwość znacznego zwiększenia poboru gazu wraz z rozbudową zakładu.
- W przyszłości przybędzie nam dodatkowych powierzchni chłodniczych – mówi Robert Rytel – Dzięki elastycznym dostawom gazu i możliwości dostosowania ich wielkości do naszych potrzeb będziemy w stanie uruchomić chłodnię do rozbioru półtusz i mroźnię elementów, co umożliwi pracę na dwie zmiany.
Barter SA planuje dalsze inwestycje w stacje LNG. Potencjalnymi odbiorcami tego medium są średni i duzi klienci przemysłowi, m.in. zakłady mięsne, drobiarskie, czy mleczarskie, wykorzystujące go do celów technologicznych, ale także odbiorcy indywidualni, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego. Skroplony gaz ziemny Barter dostarcza do stacji regazyfikacji specjalnymi cysternami kriogenicznymi.
Nadesłał:
Masz-Media
|