Na whisky można zarobić. Podsumowanie sytuacji na rynku


2013-12-12
Zyski z inwestowania w whisky nadal są wysokie. Inwestorzy od początku roku zarobili kilkanaście proc., a w ciągu ostatnich pięciu lat aż 160 proc, informuje Whisky Highland. Ta forma inwestycji jest odporna na kryzys i coraz bardziej popularna wśród inwestorów.

Równie optymistyczne dane przedstawia raport koncernu Diaego.  Wynika z niego,  że rynek whisky nadal jest w rozkwicie. Świadczy o tym m.in. podwojenie w ciągu roku ceny butelki Port Ellen - whisky wydanej w zeszłym roku. Początkowo jej cena wynosiła 650 funtów, obecnie kosztuje 1500 funtów i wg analityków jej cena ma się w najbliższym czasie znowu podwoić. Tak duże skoki cenowe spowodowane są ogromnym popytem na trunek.

Przeczytaj również:

Według specjalistów z firmy International Wine & Spirit Research globalna konsumpcja whisky wzrośnie o około 12 procent między 2012 a 2016, co oznacza tempo wzrostu ponad dwa razy wyższe niż w przypadku innych kategorii alkoholi mocnych.

Wzrost popytu na trunek związany jest z rosnącą konsumpcją. W ciągu ostatnich lat podwoił się rynek premium whisky blended. Ten rodzaj whisky jest coraz popularniejszy wśród największych światowych producentów. Whisky blended powstaje na bazie single malt oraz innych destylatów. Jest to produktu skierowany do klienta masowego, z reguły kosztuje kilkadziesiąt złotych za butelkę.

- Na rynku whisky stale obserwujemy niedobory beczek, których zawartość może służyć do produkcji blendów. Dzięki temu ceny beczek zawierających konsumpcyjną whisky (niedrogie, kilkuletnie single malt-y) bardzo dynamicznie rosną. Dlatego inwestycja w beczki jest w tej chwili najbardziej bezpieczną formą lokowania kapitału pośród alkoholi inwestycyjnych - mówi Colin Hampden-White, członek Komitetu Inwestycyjnego Stilnovisti.

W listopadzie koncern Diaego zdecydował się na sprzedaż akcji firmy Whyte & Mackay. Bernstein Research szacuje, że transakcja może osiągnąć sumę 450 - 650 milionów funtów. Kupnem pakietu zainteresowana jest spółka Vasari. Dla firmy oznacza to powiększenie swojego portfela inwestycyjnego w Afryce i Azji, gdzie Vasari obecnie koncentruje swe wysiłki.

- Kupno akcji Whyte & Mackay jest dla Vasari możliwością wykorzystania rosnącego popytu na mocny alkohol w Afryce i Azji. Regiony te cieszą się dużym wzrostem konsumpcji na przestrzeni ostatnich lat. Głównie za sprawą dynamicznie rozwijającej się klasy średniej, która poprzez konsumpcję tego typu alkoholu podkreśla swoją pozycję społeczną -  mówi Krzysztof Maruszewski, prezes firmy Stilnovisti.

Inwestowanie w beczki whisky należy do najbardziej opłacalnych inwestycji alternatywnych. Popyt na whisky przyspieszył w ciągu ostatnich pięciu lat i jest napędzany głównie przez rynki wschodzące. Trunek stanowi 4 proc. światowego przemysłu spirytusowego, a jego wartość stale rośnie.

Poznań, 11 grudzień 2013



Nadesłał:

ADahlke

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl