Jak przygotować się na targi mieszkaniowe - poradnik


Jak przygotować się na targi mieszkaniowe - poradnik
2012-05-11
Targi mieszkaniowe to dobra okazja, aby porównać oferty konkurujących ze sobą deweloperów. Aby jednak czas spędzony na targach był wykorzystany efektywnie, warto się do nich odpowiednio przygotować.

Wrocławskie targi nieruchomości to ponad 50 stoisk wystawowych samych deweloperów. Gdybyśmy chcieli porozmawiać z przedstawicielem każdego z nich, wówczas musielibyśmy przeznaczyć na spotkania kilkanaście godzin. A jeśli dodamy do tego konieczność oczekiwania na przedstawiciela handlowego i czas potrzebny na przemieszczanie się po - z reguły szczelnie wypełnionych - halach wystawienniczych, może się okazać, że jeden weekend to zbyt mało, aby zapoznać się z aktualną ofertą rynkową.

Dlatego do wizyty na targach warto się odpowiednio przygotować. Oszczędzimy wtedy mnóstwo czasu, a poszukiwania własnego „M” będą znacznie bardziej efektywne.

Ustal kryteria wyboru mieszkania
Wysoki standard, mieszkanie blisko terenów zielonych, dobry dojazd do centrum... Każdy kupujący mieszkanie ma swoje preferencje dotyczące przyszłego mieszkania. Warto je spisać i na tej podstawie filtrować oferty poszczególnych deweloperów. Taką selekcję można zrobić wykorzystując portale nieruchomościowe, które agregują oferty różnych deweloperów (np.  rynekpierwotny.com lub tabelaofert.pl).

Nie sugeruj się ceną za m2
Lokalizacji czy standardu wykończenia raczej nie uda nam się zmienić. Jednak cena, na etapie wyboru mieszkania, jest elementem dość względnym. Wielu deweloperów ma bardzo zróżnicowane ceny na poszczególnych inwestycjach - uzależnione od atrakcyjności i wielkości lokalu. Różnice mogą dochodzić nawet do 20 proc.

Deweloperzy coraz częściej dopuszczają możliwość negocjacji cen, a także oferują różny standard wykończenia mieszkania. - Na początku poszukiwań warto zachować tolerancję cenową dla m2 mieszkania na poziomie 15 - 20 proc., aby nie wykluczyć najbardziej odpowiadającej nam oferty tylko z powodu ceny widniejącej na reklamie - przekonuje Tomasz Sujak, dyrektor handlowy firmy w firmie Archicom.


Sprawdź wiarygodność dewelopera
Zakup mieszkania to często inwestycja na całe życie, dlatego warto powierzyć swoje zaufanie i pieniądze sprawdzonym partnerom. Jak zweryfikować dewelopera? Można sprawdzić, jak długo funkcjonuje na rynku, ile inwestycji zrealizował, a także czy posiada branżowe certyfikaty i wyróżnienia, np. Certyfikat Dewelopera, członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Warto też zasięgnąć opinii wśród rodziny i znajomych. - W naszym przypadku aż połowa nowych zamówień to wynik rekomendacji osób, które kupiły u nas mieszkanie - mówi Tomasz Sujak z Archicomu.

Nie bój się pytać!

Targi mieszkaniowe to dobry czas, aby zweryfikować komunikaty reklamowe publikowane przez deweloperów. Dlatego warto przygotować listę pytań do przedstawiciela handlowego - wówczas będziemy mieli pewność, że rozmowa będzie konkretna i rozwieje ewentualne wątpliwości dotyczące zakupu mieszkania. W przeciwnym wypadku skończy się na powtarzaniu komunikatów, jakie znamy już z przekazów reklamowych i w efekcie nie dowiemy się niczego nowego.

Co możemy załatwić podczas targów:

poprosić o udostępnienie rzutów i wycenę konkretnych mieszkań,
wypytać o plany dotyczące zagospodarowania części wspólnych inwestycji,
ustalić warunki wstępnej rezerwacji mieszkania,
dowiedzieć się, czy deweloper jest skłonny do negocjacji cen,
zweryfikować możliwość odwiedzenia inwestycji i obejrzenia mieszkania,

Jeśli oferta spełni nasze oczekiwania, warto pozostawić swoje dane kontaktowe i zobowiązać przedstawiciela do kontaktu po targach. Będzie to również dodatkowy test wiarygodności dewelopera - czy interesuje się klientem i zależy mu na kompleksowej obsłudze.

- Tradycyjnie tydzień po targach mieszkaniowych organizujemy tzw. „drzwi otwarte” na naszych inwestycjach. To czas dla tych, którzy zainteresowali się podczas targów konkretnym osiedlem – mówi Piotr Ludwiński, główny specjalista d/s sprzedaży w Archicomie. – Kiedy klient wchodzi do nowego mieszkania i czuje, że jest to dla niego odpowiednie miejsce, wówczas znacznie łatwiej podjąć mu decyzję zakupową. Bywa, że lokal odbiega od wstępnie przyjętych kryteriów wyboru, ale  górę bierze czynnik emocjonalny. Dlatego zawsze warto na targach pytać o możliwość wizyt na inwestycjach – przekonuje.

Czego nie robić?
W czasie targów zdecydowanie nie warto negocjować szczegółowych zapisów umowy i cen – na to przyjdzie czas podczas spotkania w biurze sprzedaży.

Nie należy też prosić o przekazanie szczegółów technicznych projektu wykonawczego – są to bardzo ważne informacje, z którymi jednak trudno zapoznać się podczas kilkuminutowej rozmowy z przedstawicielem handlowym.


Źródło: Grupa Archicom



Nadesłał:

Grupa Archicom
http://www.archicom.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl