Innowacyjna współpraca między Polską a Szwajcarią.
9 czerwca w Warszawie, po raz pierwszy odbył się SWISS INNOVATION DAY. To unikalne spotkanie przedstawicieli szwajcarskiego i polskiego świata biznesu, na temat innowacji w wielowymiarowych aspektach.
Celem konferencji było stworzenie platformy do szwajcarsko-polskiego dialogu na szczeblu rządowym, o współpracy i wymianie w zakresie nauki, transferu technologii i innowacji oraz jednocześnie zaprezentowanie i promocja innowacyjnych firm i rozwiązań szwajcarskich, obecnych na co dzień, na polskim rynku. Inspirujące debaty przedsiębiorców, którzy odnoszą sukcesy dzięki innowacjom stały się idealnym podsumowaniem konferencji i świetnym dopełnieniem wystawy najbardziej innowacyjnych, szwajcarskich produktów, oferowanych aktualnie na polskim rynku.
W konferencji udział wziął Mauro Dell`Ambrogio, Szwajcarski Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji, któremu towarzyszyło grono szwajcarskich ekspertów z renomowanych placówek naukowych oraz wybitnych przedstawicieli firm szwajcarskich.
Wizyta Mauro Dell`Ambrogio stworzyła doskonałą okazję do rozmowy na temat szwajcarskich i polskich zobowiązań w ramach Europejskiego Obszaru Badań, omówienia wspierania innowacyjności w sektorze ochrony zdrowia, przyjrzenia się innowacjom w praktyce oraz dyskusji jak rozwijać kulturę innowacji w przedsiębiorstwie.
Konferencję otworzyła debata z udziałem prof. Marka Ratajczaka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dr Mauro Dell’Ambrogio, Sekretarza Stanu w Szwajcarskim Sekretariacie Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji, Grażyny Henclewskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marka Szymańskiego, Prezesa Zarządu Franke Polska i Prezesa Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, prof. Pawła Rowińskiego, Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Marka Banaszkiewicza, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
Debata objęła zagadnienia bilateralnej współpracy między Polską a Szwajcarią w zakresie innowacji. Dyskutowano m.in. o warunkach sprzyjających innowacjom, wzajemnej współpracy w zakresie Badań i Rozwoju, a także o tym, co kreuje sukces innowacyjnych, szwajcarskich przedsiębiorstw.
Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak podkreślił, że warto uczyć się od Szwajcarii, bo jest ona w czołówce w rankingach innowacyjności, choć nie zawsze było to państwo bogate i innowacyjne.
Mauro Dell’Ambrogio, Szwajcarski Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji wyjaśnił, że termin "innowacja" jest dziś nadużywany, może więc znaczyć wszystko i nic. On sam za innowację uważa to, "kiedy coś nowego spotka potrzeby klientów i trafia na rynek".
Wiceminister Gospodarki, Grażyna Henclewska dodała, że Polska jest gotowa na tytaniczną pracę w zakresie rozwijania innowacyjnej gospodarki.
Po sesji plenarnej odbyły się debaty strategiczne i biznesowe. W panelu „Jak wspierać innowacyjność w sektorze ochrony zdrowia?” dyskutowali przedstawiciele Roche Polska, Novartis Poland, Technopark Łódź, Swissmed, Ministerstwa Zdrowia oraz Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki. Poruszono m.in. tematy dotyczące wyzwań jakie mamy przed sobą, strategii polityki zdrowotnej wobec osób starszych oraz zwiększenia inwestycji w sektorze ochrony zdrowia.
Bardzo dużym zainteresowaniem polskich i szwajcarskich przedsiębiorców cieszył się panel o kulturze innowacji w przedsiębiorstwie, w którym wzięli udział przedstawiciele firm Stämpfli, RBU, Grupy Franke, PwC, Wielton SA oraz Polpharma Biologics. Rozmawiano o wartościach i klimacie dla innowacji oraz jak zarządzać innowacjami w przedsiębiorstwie.
Swiss Innovation Day został zorganizowany przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki oraz Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą.
Więcej informacji o działalności Izby można znaleźć na stronach: www.swisschamber.pl
Nadesłał:
BiznesTuba.pl
|