Drzewo, które rośnie 4 razy w przeciągu 18 lat i pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla.


Drzewo, które rośnie 4 razy w przeciągu 18 lat i pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla.
2015-12-29
Naukowcy z Hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha wyhodowali nową odmianę drzewa, które pochłania 10 razy więcej CO2, a po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia 35 cm i jest gotowe do ścięcia, będąc źródłem wysokiej jakości drewna i biomasy

Naukowcy z Hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La  Mancha wyhodowali nową odmianę drzewa,  które pochłania 10 razy więcej CO2, a po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów, ma średnicę pnia 35 cm i jest gotowe do ścięcia. Po ścięciu z pnia wyrasta nowe drzewo, które po kolejnych 4 latach ponowie jest źródłem wysokiej jakości drewna. Cały cykl można powtórzyć 4 razy, za każdym razem osiągając korzyści związane z ochroną środowiska, produkcją drewna i biomasy.  W Polsce pojawiły się już pierwsze plantacje

Uniwersalne źródło drewna
Oxytree, bo to o nim mowa, jest szlachetną krzyżówką dwóch odmian Paulowiny: Elegant i Forunei i jest jedną z najszybciej rosnących i najbardziej uniwersalnych drzew na świecie. Dzięki swoim właściwościom zyskuje coraz większą popularność, a jego drewno wykorzystywane jest w branży meblarskiej, budowlanej i jako źródło biomasy. 
Drewno Oxytree nazywane jest „drewnianym aluminium” ze względu na to, że jest 30% lżejsze od drewna o porównywalnej twardości. Jednocześnie jest niezwykle trwałe, nie wypacza się, nie kurczy i jest generalnie odporne w wszelkie deformacje. Przy tym wszystkim jest czyste, gładkie i pozbawione sęków, łatwo poddaje się obróbce, więc doskonale nadaj się do produkcji mebli, elementów wyposażenia, paneli elewacyjnych czy elementów konstrukcyjnych.
Drewno stanowi 70 procent materiału pozyskanego z Oxytree. Pozostałe 30%, na które składają się gałęzie, liście, kwiaty, owoce i liście może być wykorzystana jako biomasa i pasza dla zwierząt itp.. Dodatkowo liście, ze względu na wysoka zawartość azotu, są doskonałym substytutem nawozu.

Bezpieczne dla ekosystemu
Oxytree jest odmianą nieinwazyjną, nie rozmnaża się z nasion, nie ma więc obaw, że zdominuje ekosystem.  Oxytree doskonale nadaje się do sadzenia w Polskich warunkach. Dobrze przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych, znosi temperatury od -25 °C do +45 °C i nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o glebę 
Szerokość korony drzewa może przekroczyć 10 metrów, a liście osiągają rozmiar do 60 cm. To właśnie dzięki swoim olbrzymim liściom Oxytree ma taki dobroczynny wpływ na środowisko: pochłania więcej CO2 i produkuje więcej tlenu niż jakiekolwiek inne drzewo liściaste.
Oxytree kwitnie raz do roku ładnymi, biało-filetowymi kwiatami, które mogą być wykorzystywane w pszczelarstwie. Miód z Pauloviny jest jasny, aromatyczny, w smaku podobny do miodu z akacji i ma równie korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy.

Oxytree w Polsce
Pierwsze polskie plantacje Oxytree już powstały - posadzono kilka tysięcy drzewek, jednak plany Carbon Solutions Poland, spółki, która wprowadziła drzewka na nasz rynek, są dużo ambitniejsze. Otwarcie oddziału w Polsce jest dowodem na to, że firma traktuje nasz rynek bardzo poważnie i należy się spodziewać, że już wkrótce o Oxytree usłyszymy dużo więcej.

O firmie
Carbon Solutions Poland należy do Carbon Solutions Global, firmy, która powstała w 2012 roku i od początku aktywnie działa na polu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Stworzony przez nią system równoważenia dwutlenku węgla był pierwszym, który uzyskał certyfikat uznanej, niezależnej agencji Bureau Veritas, a plantacje Oxytree i programy firmy są co roku audytowane przez KPMG. 

Więcej szczegółów na temat Oxytree można znaleźć na stronie:
www.oxytree.com/pl
Informacja na temat Carbon Solutions Global znajdują się na stronie:
www.carbonsolutionsglobal.com

Osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami:
Jacek Linder
Marketing Manager
e-mail: marketing.pl@carbonsolutionsglobal.com



Nadesłał:

CSG

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Ddr, 2022-01-02 09:35:52

    Ciekawe czy Ci sami "naukowcy " wzięli pod uwagę np.długoterminowy wpływ monokulturowych upraw tego drzewa na lokale ekosystemy. Zakładam, że ten problem pozostawili swoim "naukowym"kolegom z przyszłości.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl