Leasing samochodów ciężarowych - czy to dobry sposób na sfinansowanie zakupu?


Leasing samochodów ciężarowych - czy to dobry sposób na sfinansowanie zakupu?
2018-06-26
Leasing samochodów ciężarowych to dla przedsiębiorców jedna z najkorzystniejszych form finansowania. Na rynku istnieje wiele firm, oferujących tę usługę, co oznacza coraz niższe ceny. Leasing sam w sobie jest bardzo opłacalny, niezależnie od stażu danej formy na rynku.

Wybór pomiędzy leasingiem a kredytem

Leasing opiera się na prostych zasadach – leasingobiorca za comiesięczną opłatą uzyskuje możliwość korzystania z auta przez określony w umowie czas. Gdy okres umowy się kończy, może (lecz nie musi) wykupić samochód albo też wziąć kolejny, również w leasing. W czasach, gdy innowacje objęły rynek, opcja rezygnacji z dotychczasowego pojazdu i uzyskanie kolejnego, nowocześniejszego, jest rozwiązaniem idealnym. Nie wiążemy się z samochodem i nie musimy później martwić się o jego ewentualną sprzedaż, jak to wygląda w przypadku kredytu. Inną zaletą leasingu jest to, że wszystkie koszty utrzymania pojazdu – w tym comiesięczne opłaty leasingowe – przedsiębiorca może sobie odliczyć od podatku VAT w 100%. Proces uzyskania finansowania jest prosty i trwa bardzo krótko, bo nie sprawdza się zdolności kredytowej, a jedynie wypłacalność. A zatem, jeśli chcemy w szybki sposób zostać w posiadaniu samochodu ciężarowego, to leasing jest zdecydowanie lepszy rozwiązaniem niż kredyt. Bardzo dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie opinii specjalistów i skorzystanie z kalkulatorów leasingowych np. na stronie https://klf24.pl. Dodatkowo, o przewadze tej formy finansowania stanowi fakt, iż leasing nie obniża zdolności kredytowej – w razie potrzeby dodatkowego finansowania kredytem, nikt nam tego nie odmówi.

Przeczytaj również:

Czy na pewno kupujesz samochód ciężarowy?

Kluczową kwestią jest ustalenie, czy według ustawy o VAT samochód na pewno zalicza się do samochodów ciężarowych. Określa ona, kiedy w 100% możemy odliczyć podatek VAT od kosztów utrzymania i użytkowania samochodu ciężarowego:

·         Masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 tony,

·         Pojazd przeznaczony jest do przewozu minimum 10 osób (wraz z kierowcą), pod warunkiem, że w dokumentach samochodu jest wpisane powyższe przeznaczenie (art. 86a ust 3 pkt 1 ustawy o VAT),

·         Konstrukcja pojazdu wymusza jego użytkowanie w ramach działalności gospodarczej lub jego charakterystyka powoduje, że wykorzystywanie samochodu do celu prywatnych jest nieistotne (art. 86a ust. 4 pkt 2),

·         Pojazd posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Zanim więc zdecydujesz się na leasing samochodu ciężarowego, sprawdź, czy na pewno jest on takim w myśl ustawy o VAT.

Formy leasingu

Usługa finansowania, jaką jest leasing, oferuje dwie formy: operacyjna i finansowa. Różnią się one od siebie między innymi tym, co stanowi koszt dla leasingobiorcy – w pierwszej odliczyć może sobie opłatę wstępną, raty leasingowe, koszty eksploatacji, natomiast w drugiej przede wszystkim odpisy amortyzacji, część odsetkowa raty i koszty użytkowania. Wszelkie Jeśli decydujemy się na leasing operacyjny, to musimy pamiętać, że przez okres trwania umowy, to leasingodawca jest właścicielem samochodu i to on uiszcza koszty amortyzacyjne. Inaczej jest przy finansowym, gdzie biorca wpisuje pojazd do swoich środków trwałych, a co za tym idzie, jest odpowiedzialny za amortyzację. Do najważniejszych różnic należy też kwestia wykupienia – w leasingu operacyjnym możemy to zrobić, lecz nie musimy, a w finansowym po upływie czasu umowy, samochód automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

 

Podsumowując, przewagę leasingu nad kredytem widać gołym okiem. Leasing samochodów ciężarowych to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców – daje wiele możliwości i dodatkowych korzyści, a jednocześnie nie wiąże się z ogromnymi kosztami czy papierologią. Warto jednak zastanowić się nad wyborem formy leasingu i przede wszystkim sprawdzić, czy samochód, który chcemy kupić jest samochodem ciężarowym.



Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl