4 sposoby na przelew zagraniczny - bank, kantor, firma pośrednicząca


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2018-05-25
Międzynarodowy transfer pieniędzy to dzisiaj powszechna praktyka. Jeśli ktoś z twojej rodziny mieszka, pracuje czy uczy się za granicą, często potrzebne jest przelanie środków w jedną lub w drugą stronę. Zrobisz to na kilka sposobów – poznaj je i wybierz najbardziej dogodne rozwiązanie dla siebie.

Czym różni się przelew zagraniczny od krajowego?

Przesyłając pieniądze na terenie Polski w naszej walucie, czyli w złotówkach, na co dzień korzystamy z tzw. systemu Elixir, a więc za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jest to usługa szybka, łatwa i tania. Sprawa komplikuje się jednak, gdy chcemy przelać środki na konto za granicą lub zmienić walutę. Wtedy bank musi oprzeć się na międzynarodowej strukturze, a to generuje dodatkowe formalności oraz koszty, a ich liczba zależy od wybranej metody transferu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

1.Przelew bankowy SWIFT

SWIFT jest najczęściej stosowaną formą przelewu bankowego, powszechnie dostępną i uniwersalną. W ten sposób możemy dokonać transferu pieniędzy w dowolnej walucie, w dowolnym kraju oraz z dowolnym bankiem. Niestety, jest to zarazem usługa dosyć wolna, gdyż na przelew poczekamy trzy dni – mamy wprawdzie opcję ekspresową, ale wiąże się ona z wyższymi opłatami. A koszty i bez tego są niemałe, standardowo mogą wynosić od 20 do 250 zł. Nie wliczając w to roszczeń banków pośredniczących, które tez nierzadko występują.

2.Przelew bankowy SEPA

Tańszą i szybszą alternatywą dla przelewu bankowego typu SWIFT jest SEPA. Przeciętny koszt takiego transferu to od 0 do 10 zł, banki pośredniczące nie biorą udziału. Do tego pieniądze pojawią się na koncie już w ciągu jednego dnia roboczego od zlecenia. Jest jednak pewien haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, SEPA obsługuje wyłącznie euro, pozostałe waluty nie wchodzą w grę. Po drugie, ta metoda działa na ograniczonym obszarze: Unia Europejska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako oraz San Marino, pomijając niektóre terytoria zależne.

3.Firma pośrednicząca

Banki zwykle stosują mało korzystne dla klienta kursy walut. Jeżeli chcesz na tym zaoszczędzić, możesz skorzystać z usług firmy pośredniczącej w transferach międzynarodowych np. Easysend. Pośrednik oferuje szybkie wykonanie przelewu za niewielką opłatą, wymieniając pieniądze po rentownych kursach. Istotną zaletą tego rozwiązania jest duża konkurencyjność takich firm na rynku – dzięki temu bez trudu znajdziemy ofertę najlepiej dopasowaną do naszego budżetu, a także indywidualnych preferencji. Można wybrać też pośrednika, który specjalizuje się w transferach do konkretnego kraju.

4.Przelew w kantorze internetowym

W niektórych sytuacjach szczególnie zależy nam na czasie i wygodzie – wtedy przydatną metodą może okazać się przelew za pośrednictwem kantoru internetowego. Przesłanie środków ten sposób nie wymaga bardziej skomplikowanych działań, jest to prosta procedura: znajdujemy w przeglądarce interesujący nas serwis i postępujemy zgodnie z instrukcjami na stronie. Zwykle sprowadzają się one do uzupełnienia danych osobowych, szczegółów transferu oraz zaakceptowania regulaminu. Na pieniądze nie poczekamy dłużej niż jeden dzień roboczy. Trzeba jednak liczyć się z większymi wydatkami, kantory pobierają bowiem dość wysokie prowizje od transakcji.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl