Zamówienia publiczne - najważniejsze informacje


Zamówienia publiczne - najważniejsze informacje
2019-12-23
Bardzo często można spotkać się z ogłoszeniami, których treści zawierają słowa „zamówienie publiczne”. Najczęściej są one wystawiane przez jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty publiczne. Występują oni wtedy na rynku oraz w obrocie gospodarczym jako nabywcy usług i towarów.

Po skonkretyzowaniu oferty i podpisaniu stosownych dokumentów z wybranym przedsiębiorcą dochodzi do zawarcie umowy na zamówienie publiczne.



Zamówienia publiczne - co to jest?

Zamówienie publiczne to jeden z elementów finansów publicznych, który obejmuje procesy i rozwiązania wydawania środków publicznych. Bardzo często można je porównać do przetargów.

Wszelkie zasady udzielania zamówień publicznych zostały określone w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku, która nosi nazwę Prawo zamówień publicznych. Warto jednak dodać, że okres jej ważności wyznaczony jest od 2 marca 2004 roku do 31 grudnia 2020 roku.

Natomiast od 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą przepisy, które zostały zawarte w ustawie z dnia 11 września 2019 roku. Trzeba więc liczyć się z pewnymi zmianami, które mogą szczególnie na początku dać się we znaki.



Jakie są kryteria zamówień publicznych?

W świetle polskiego prawa rozróżnia się trzy podstawowe kategorie zamówień publicznych. Jedna z nich dotyczy robót budowlanych. Określa wykonanie, zaprojektowanie lub zarówno jedno, jak i drugie, robót budowlanych, a także obiektów budowlanych.

Kolejnym kryterium są dostawy. Oczywiście wszystko jest szczegółowo opisane w ustawie. Poprzez dostawy rozumie się nabywanie rzeczy, praw i dóbr na podstawie umowy najmu, leasingu, dzierżawy lub sprzedaży. Ostatnim, trzecim rodzajem kryteriów są usługi, w których zawierają się wszystkie świadczenia, które nie zaliczają się do robót budowlanych, czy dostaw.

Sporządzenie dokumentów, które będą uprawniać do udziału w zamówieniach można samemu złożyć. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub też nie wiemy jak wypełnić wnioski uprawniające do udziału w przetargu, wtedy z pomocą może przyjść nam kancelaria zamówień publicznych.



Jaki wpływ na rynek mają zamówienia publiczne?

Warto także wspomnieć o funkcjach, jakie pełnią zamówienia publiczne. Przede wszystkim przyczyniają się one do wzrostu popytu na skalę globalną, a także stymulują zachowania przedsiębiorców konkurujących ze sobą na rynku.

Ponadto można wyróżnić też działania zmierzające do ochrony polskich wykonawców przed zagranicznymi firmami. Wpływa to wymiernie na poprawę kondycji danych sektorów gospodarki, przez co staje się ona znacznie silniejsza.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl