Przestrzeń publiczna a opłaty ZAiKS


Przestrzeń publiczna a opłaty ZAiKS
2018-01-09
Odtwarzanie muzyki w przestrzeni publicznej jest jednoznaczne z koniecznością uiszczania taniem na rzecz OZZ (Organizacjom Zbiorowego Zarządzania). Jak jednak sklasyfikować przestrzeń publiczną? Czym ona jest?

W sklepie jest to główna powierzchnia sklepu oraz przebieralnie, w restauracji sala, w hotelu są to korytarze i recepcję. Jednym słowem  "przestrzenią publiczną" w lokalu są pomieszczenia, do którego regularnie mają dostęp nasi klienci.

Przeczytaj również:

Jaka jest definicja "Przestrzeni publicznej"?

Definicja zawarta w polskiej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi jasno – „przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne”.
Rozumienie pojęcia przestrzeni publicznej jest bardzo ważne dla każdego, kto jest na etapie rozplanowywania przestrzeni swojego lokalu. Posiadanie wiedzy o tym, kiedy coś jest przestrzenią publiczną, a kiedy nie, może nam oszczędzić wielu wydatków. Muzyka w galerii handlowej a ZAiKS

Przestrzeń publiczna w praktyce

Jeżeli jesteśmy właścicielami np. hotelu, w którym mamy również restaurację, to jeżeli restauracja jest oddzielona od reszty hotelu zapłacimy tantiemy ZAIKS-owi i innym OZZ-om tylko za restaurację. Jednak, jeżeli restauracja i recepcja hotelu to jedna przestrzeń, wtedy będziemy musieli zapłacić tantiemy zarówno za restaurację, jak i za hotel.
Również np. w małych kawiarniach, w których pracownicy zbyt głośno mogą słuchać muzyki na terenie kuchni i muzyka jest słszalna na terenie lokalu, będzie traktowana jako odtwarzanie muzyki w miejscu publicznym.
Morał z tego taki – trzeba pamiętać o dobrze oddzielonej przestrzeni dla pracownika od przestrzeni publicznej. Pomieszczeniem, za które nie trzeba płacić tantiem i w których z zasady nie trzeba się martwić o takie opłaty, to pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla pracowników (magazyny, biura, kuchnia, itp.).

Warto pamiętać o takich niuansach, ponieważ zarówno ZAiKS, jak i każdy OZZ, poszukuje miejsc i sytuacji idealnych do podreparowania ich budżetu. Dlatego zawsze najlepiej poszukać rozwiązania niższego ryzyka i zainwestować w muzykę bez opłat ZAiKS, jaką oferuje APR Media.Nadesłał:

APR Media
http://aprmedia.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl