Monter stolarki budowlanej poszukiwany
Na rynku pogłębiają się trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników. W porównaniu do roku 2018 ilość profesji deficytowych a więc takich, w których ofert pracy będzie więcej niż pracowników wzrósł z 16 % do 19%. Szczególnie braki dotykają branżę budowlaną w tym sektor stolarki otworowej.
Jak podaje ogólnopolskie badanie Barometr Zawodów, opracowane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w niemal wszystkich województwach pojawiają się problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych. Brakuje przed wszystkim: betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych oraz monterów instalacji budowlanych.
Fachowiec na miarę złota
Na rynku brakuje również doświadczonych pracowników, którzy oczekując wyższych zarobków decydują się na pracę za granicą. Braki pracowników nie dotykają jednak tylko dużych firm i przedsiębiorstw. Każdy kto przymierza się lub planuje własną inwestycję wie, że największym problemem jest znalezienie odpowiednich fachowców do wykonania poszczególnych prac. Ścieżki poszukiwań są różne, często jednak kończą się tak samo, czyli bardzo odległym terminem rozpoczęcia prac co w efekcie skutkuje opóźnianiem lub wstrzymaniem inwestycji - komentuje Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w POiD Związek Polskie Okna i Drzwi. Taką sytuacje potwierdzają również wyniki badań przeprowadzone przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Okazuje się, że ponad 77 tys. gospodarstw domowych, które w latach 2016-2017 planowały wykonanie remontów nie zrobiła tego właśnie ze względu na brak fachowców. Szacunki mówią, że w najbliższych latach ta liczba będzie jeszcze większa ze względu na pogłębiający się problem braku rąk do pracy.
Monter stolarki - jeden z najbardziej poszukiwanych
Plany Polaków co do wymiany stolarki są również ambitne. Na mapie Polski w kategorii stolarki okienne najwyżej plasuje się województwo pomorskie, gdzie blisko 27% gospodarstw domowych z planuje dokonanie remontu w tym zakresie. Z kolei największy odsetek planujących wymianę stolarki drzwiowej występuje w województwie śląskim (35,2%). Gdzie zatem czeka najwięcej pracy dla monterów stolarki w najbliższych latach obrazuje poniższa grafika.
Ważnym aspektem jest również rola jaką w całym procesie budowlanym odgrywa monter. Niejednokrotnie odpowiada on nie tylko za samo wstawienie stolarki do budynku, ale też pełni funkcje doradcy, a niekiedy nawet sprzedawcy. Znaczenie głosu montera w procesie decyzyjnym klienta jak pokazują wyniki badań ASM jest niezwykle ważne:
Zawody deficytowe w podstawie szkolnictwa zawodowego i branżowego
Braki fachowców wynikają m.in. z braku kształcenia w zawodach budowlanych, ale też mniejszego zainteresowania nauką w tych profesjach. Potencjalnych kandydatów zniechęcają trudne warunki pracy wymagające siły fizycznej, dobrego stanu zdrowia, dyspozycyjności i gotowości do częstej zmiany miejsca pracy. Rozwiązaniem długofalowym jest zmiana struktury szkolnictwa zawodowego - mówi Paweł Wróblewski. Niejednokrotnie zdarza się, że liczba chętnych do kształcenia zawodowego jest zbyt mała, aby uruchomić w danym roku klasę o profilu budowlanym. Dlatego wspólnie z firmami zrzeszonymi w Związku POiD oraz instytucjami takimi jak Instytut Badań Edukacyjnych, podjęliśmy inicjatywę wdrożenia do programu szkolnictwa zawodowego oraz branżowego zawodu monter/instalator stolarki budowlanej. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy branży budowlanej na wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się m.in. montażem okien i drzwi balkonowych, bram, osłon okiennych i drzwiowych, a także montażem schodów modułowych. Już we wrześniu, w porozumieniu z placówkami szkolnictwa branżowego ruszamy z cyklem szkoleń dla kadry nauczycielskiej, które prowadzone będą w ośrodkach szkoleniowych, znajdujących się przy zakładach produkcyjnych firm członkowskich Związku POiD - dodaje Paweł Wróblewski. Dobra podstawa programowa i wykwalifikowana kadra nauczycielska, mają podnieść atrakcyjność tego zawodu.
Dobry montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt
Wybierając okno, bramę lub drzwi do swojego domu staramy się dobrać jak najlepsze, odpowiadające naszym wymaganiom produkty. Zwracamy uwagę na ich parametry techniczne i estetykę. Zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę, że właściwości samego wyrobu nie gwarantują tego, że zapewni on komfortową eksploatację i skuteczną ochronę termiczną. Na równi z jego jakością, decyduje o tym dobry montaż. Dynamiczny rozwój technologii prowadzi do daleko idących modyfikacji i doskonalenia produktów. To z kolei wymaga od wykonawców systematycznej aktualizacji wiedzy na temat najnowszych rozwiązań produktowych oraz innowacyjnych technik montażu, ale również aktualnie obowiązujących norm. Już dzisiaj można korzystać z szkoleń organizowanych wspólnie z członkami POiD czy instytucjami takimi jak ITB, w ramach akcji DOBRY MONTAŻ. To jedna z inicjatyw Związku Polskie Okna i Drzwi, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat dobrego montażu, propagowania edukacji w zawodzie montera stolarki budowlanej oraz promocji innowacyjnych rozwiązań montażowych i produkcyjnych.
Wyzwania branży stolarki budowlanej
Przed branżą stolarki staje ogromne wyzwanie, z którym wcześniej nie mieliśmy do czynienia, a któremu należy bezwzględnie sprostać. Ponieważ bez odpowiednich fachowców transakcje związane z zakupem wyrobów stolarki nie będą dochodziły do skutku i ucierpią na tym nie tylko producenci, ale i wszyscy interesariusze jak np. dostawcy surowców, usług jak również dystrybutorzy danych rozwiązań. Doskonale wiemy, że produkty stolarki bez montażu pozostaje bezfunkcyjnym przedmiotem i tylko w komplecie z nim stanowi właściwą całość. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy jest również oczywistym powodem rosnącego kosztu montażu, a to z drugiej strony sprawia, że klient zmuszony do płacenia więcej oczekuje pełnego profesjonalizmu i fachowości. Dla tego też podjęliśmy inicjatywy takie jak kampania "Dobry Montaż" dzięki której chcemy podnosić kwalifikacje i wiedzę monterów, czy wdrożenie zawodu montera do systemu edukacji. Wszystko po to aby na rynku zniwelować rosnący brak dobrych montażystów stolarki. Jesteśmy także otwarci i chętnie wesprzemy wszelkie inicjatywy, które mogłyby mieć wpływ na polepszenie obecnej sytuacji ."-podsumowuje Paweł Wróblewski
www.poid.eu
Nadesłał:
magdalena.wozniak@theimagine.pl
|