Jak być dobrym szefem?


2019-12-17
Myliłby się ten, kto stwierdzi, że do sprawowania kierowniczego stanowiska wystarczy awans. Wiele osób po objęciu stanowiska rzeczywiście zachowuje się tak, jakby sama tabliczka na drzwiach czyniła szefem lub szefową. Tymczasem dobry przywódca zawsze szuka sposobów na ulepszenie swoich działań.

Zdarza się, że mimo dużego doświadczenia i nawyku samooceny wybiera się na kurs dla menedżerów, by przekonać się, czy w swojej pracy wykorzystuje wszystkie możliwości.

W większości na kurs dla menedżerów trafiają młodzi adepci, którzy najczęściej bywają tam kierowani przez macierzyste firmy, dostrzegające w nich odpowiednie zdolności. Okazuje się jednak, że "twarde" umiejętności, takie jak silna wola i charyzma to nie wszystko. Dobry szef powinien zdecydowanie orientować aktywność na cele swoich działań, które ostatecznie mierzy się jedynie osiągniętymi efektami, a nie sumą wrażeń.

Kurs dla menedżerów uświadamia, czemu nie może zabraknąć dobremu szefowi

Spośród umiejętności "miękkich", o czym często się zapomina, w kierowaniu zespołem nie może zabraknąć odpowiedniego podejścia do pracownika, empatii, próby zrozumienia jego toku myślenia. Dyscyplina i rozliczanie z obowiązków to podstawa, ale odpowiednie podejście do każdego pracownika i stworzenie prawdziwego teamu powoduje wejście na wyższy poziom motywacji. Bywa to potrzebne również, gdy chcemy przeforsować grafik, harmonogram lub przydział zadań - zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie on odpowiadał. Dobry szef potrafi przekonać swojego człowieka, że to jedyne i najlepsze rozwiązanie w taki sposób, by nie zrazić go do wspólnej pracy.

Trzy kroki do dobrego zarządzania

Lider zespołu musi okazać się dobrym negocjatorem. Przy założeniu, że najważniejsze jest dobro projektu, powinien równomiernie rozkładać obowiązki, nie faworyzować i rozwiązywać konflikty między pracownikami. Kurs dla menedżerów uświadamia, że cechy idealnego kierownika dają się stopniować. Najłatwiejsze do opanowania jest planowanie zadań. Dużo trudniej się je egzekwuje, a najtrudniej będzie z przekonaniem podwładnego do aktywnego udziału w projekcie.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl