2026-07-08
Biznes, aby mógł rosnąć potrzebuje sieci kontaktów. Zdanie to może na pierwszy rzut wydawać się banalne, ale dobre relacje pozwalają nie tylko szybciej rozwijać firmy, ale mogą zastąpić promocję, koszty akwizycji, a nierzadko także certyfikaty jakości i referencje.
Zdjęcia:
https://1drv.ms/f/c/388fa6a44d9eaf4e/IgDM9BimMF5AQJGgdurXwbqcAR5vRCiVzOKUzG7dan_F5V4?e=RFt8me źródło: zasoby własne Olivia Centre
Biznes, aby mógł rosnąć potrzebuje sieci kontaktów. Zdanie to może na pierwszy rzut wydawać się banalne, ale dobre relacje pozwalają nie tylko szybciej rozwijać firmy, ale mogą zastąpić promocję, koszty akwizycji, a nierzadko także certyfikaty jakości i referencje. Pozwalają oszczędzić czas, pieniądze i energię, które bez relacji trzeba zaangażować, aby zapewnić przedsiębiorstwom wzrost. Dla wielu firm baza kontaktów to jeden z największych zasobów, a zbudowanie jej wymaga lat pracy, jednak są czynniki, które pozwalają tę drogę znacząco przyspieszyć.
Kluby i stowarzyszenia
Organizacje biznesowe powstały, aby łączyć, budować relacje i wywierać nacisk na decydentów. W grupie siła, dlatego bardzo często to właśnie instytucje reprezentujące przedsiębiorców występują w imieniu swoich członków lobbując na rzecz zmian w prawie, deregulacji bądź lokalizacji ważnych inwestycji. To, czym jednak na co dzień zajmują się organizacje biznesowe, to budowanie przestrzeni współpracy dla ich członków. Pracodawcy Pomorza stają się ważnym partnerem w kształtowaniu długofalowej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego – mówi Tomasz Limon, prezes zarządu oraz Dyrektor Zarządzający stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Jedną z najważniejszych funkcji organizacji jest tworzenie przestrzeni do budowania relacji biznesowych opartych na zaufaniu i wzajemnych rekomendacjach. Organizacja integruje przedsiębiorców z różnych branż i sektorów gospodarki, umożliwiając im bezpośrednie poznanie się, wymianę doświadczeń oraz identyfikację potencjalnych obszarów współpracy. Dzięki regularnym spotkaniom, konferencjom i wydarzeniom networkingowym powstaje silna sieć kontaktów. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy zrzeszeni w Pracodawcach Pomorza znacznie częściej nawiązują współpracę handlową, korzystają z usług innych firm członkowskich oraz wspólnie realizują różnego typu projekty. Organizacja pełni tym samym rolę katalizatora współpracy gospodarczej, łącząc zrzeszone w niej podmioty.
Jak podkreśla Tomasz Limon, organizacje zrzeszające przedsiębiorców podejmują także działania znacznie wykraczające ponad zwykłe możliwości współpracy firm: Nasza organizacja od lat inicjuje projekty o charakterze społecznym i edukacyjnym, wzmacniając relacje pomiędzy biznesem a organizacjami pozarządowymi, a więc upowszechniamy także standardy odpowiedzialnego i nowoczesnego prowadzenia biznesu. Należy podkreślić, że Pracodawcy Pomorza odgrywają kluczową rolę w budowaniu kapitału społecznego i wzmacnianiu współpracy międzysektorowej. W ramach naszej organizacji tworzymy platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk, integrując przedsiębiorców reprezentujących różne branże i skale działalności.
Lokalizacja
Podobną rolę pełnią także centra biznesowe, które pozwalają wejść niemalże płynnie w środowisko dużego biznesu. Największe centra biznesowe oferują szereg spotkań, konferencji czy także własnych klubów biznesowych, dzięki czemu budowanie relacji odbywa się tu znacznie szybciej i niemalże naturalnie. Olivia Centre, największe w Polsce centrum biznesowe organizuje kilka tego rodzaju projektów w niemalże każdym tygodniu, co rocznie przekłada się na dziesiątki i setki okazji do wejścia w interakcję z potencjalnymi nowymi partnerami biznesowymi – wyjaśnia Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre.
Coworkingi
Kolejnym rozwiązaniem, które wręcz z istoty swojego modelu biznesowego związane jest z rozwojem przedsiębiorstw są coworkingi. Jeśli ulokowane są w kompleksach biznesowych, to równie szybko pozwalają początkującym przedsiębiorcom wejść w środowisko dużego biznesu. Ich plusem w odniesieniu do np. inkubatorów przedsiębiorczości jest przede wszystkim to, że prowadzone są w dużych centrach biurowych, co umożliwia coworkerom nawiązanie kontaktów z dużym biznesem.
Od wielu lat naszego działania widzimy, że dla naszych coworkerów stanowimy świetną trampolinę do rozwoju - mówi Marta Moksa, dyrektor O4 Coworking w Olivia Centre – Mówię nie tylko o biznesach-startupach, ale też o tych, którzy odkrywają, że Trójmiasto to ich nowa czy kolejna siedziba. Potrzebują poznać rynek, pozatrudniać talenty, skalować się stopniowo i bezpiecznie. Wtedy ta nasza elastyczność (zwiększasz się, malejesz, skręcasz czy modyfikujesz) staje się potężnym wsparciem. A jak dołożysz do tego networking, warsztaty, eventy, konferencje LeadWell, wsparcie w employer brandingu i dbałość o nowych pracowników, to rozwój jest zdecydowanie prostszy. Każde wyjście z O4 do własnego, większego lokalu w Olivii napawa nas wielką dumą. Bo pokazuje, że nasze ponad 10-letnie doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorców naprawdę działa.
Przykładów firm, które po latach rozwoju w O4 rozwinęły skrzydła na tyle, że mogły wyjść poza ramy coworkingu jest całkiem sporo. Dla firmy Sea Global, która działa w obszarze inżynierii infrastruktury offshore i energetycznej wybór odpowiedniego środowiska pracy i otoczenia biznesowego pozostaje ważnym elementem rozwoju. Jak podkreśla Angelika Gojdycz, Operations & Marketing Specialist w Sea Global: Powierzchnia w O4 była naszym pierwszym biurem po rozpoczęciu działalności SEA Global w Polsce. Był to dla nas bardzo wartościowy etap, szczególnie na początku obecności na rynku. Elastyczna formuła pozwoliła nam szybko skalować zespół i skupić się na projektach, bez konieczności angażowania się w kwestie administracyjne. Dużym atutem była także otwartość społeczności oraz możliwość nawiązywania relacji biznesowych, wspierana przez inicjatywy networkingowe i wydarzenia dla rezydentów.
Dobrze przemyślany wybór lokalizacji biura przekłada się także na możliwość funkcjonowania w wyjątkowym ekosystemie biznesowym. Sea Global swoje biura ma w Olivia Centre, w którym po sąsiedzku znajdują się inne firmy z sektora energetyki, m.in: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Energa z Grupy Orlen, a także oddział spółki PEJ, odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oraz szereg innych, potencjalnych kooperantów i firm świadczących usługi wsparcia biznesu.
Jak podkreśla Angelika Gojdycz, wnioski z wyboru tej ścieżki rozwoju okazały się bardzo dobrym kierunkiem: Od początku obecności Sea Global w Polsce lokalizacja w Olivia Centre była pierwszym i logicznym wyborem. Istotnym elementem było również sprawne funkcjonowanie przestrzeni biurowej oraz dostęp do w pełni wyposażonej infrastruktury. Całość uzupełniało zaangażowanie zespołu O4 i ich otwartość na potrzeby społeczności, co przekładało się na komfortowe i dobrze zorganizowane środowisko pracy.
Podobną ścieżkę przeszła firma zw-engieneering. Paweł Witek, inżynier ds. automatyki podkreśla, że trzyletni okres rozwoju w coworkingu pozwolił im na pełne skoncentrowanie się na biznesie, bez potrzeby angażowania się w proste czynności administracyjne: Koncentrujemy się na tworzeniu własnych, innowacyjnych rozwiązań wspierających pracę w środowiskach wirtualnych, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Równolegle rozwijamy autorskie narzędzia, które wzmocnią nasze kompetencje w zakresie zarządzania, podnoszenia jakości, zwiększaniu potencjału rozwojowego oraz umacnianiu naszej pozycji na rynku. O4 to idealne miejsce dla rozwijających się firm, które potrzebują niewielkiej, elastycznej przestrzeni biurowej i chcą skupić się na swojej działalności, bez konieczności zajmowania się codzienną obsługą biura. Rozwój firmy, który wynika nie tylko ze wzrostu liczby pracowników, ale również z rosnących potrzeb technologicznych spowodował, że zdecydowaliśmy się przejść do Olivia Centre. Kluczowe stało się stworzenie własnego zaplecza badawczo-rozwojowego (R&D) oraz infrastruktury serwerowej, które umożliwi dalszą skalowalność działalności, zwiększenie innowacyjności i uniezależnienie się od zewnętrznych rozwiązań.
Firmy, które troskę o dobrostan pracowników mają wpisany w swoje DNA zwracają uwagę także na społeczny wymiar funkcjonowania w coworkingu: Jesteśmy firmą o skandynawskich korzeniach, więc well-being pracowników i wysoki standard biura jest mocno zakorzeniony w praktyce firmy – mówi Mateusz Mąkosa, Ocean Freight Specialist w firmie Greencarier: Zaraz po utworzeniu polskiego oddziału Greencarrier, oczy naszego dyrektora skierowały się na Olivia Centre. Jako początkowo mały oddział, który dopiero chciał rozbudować swoją obecność na rynku w Polsce szukaliśmy niewielkiej metrażowo przestrzeni, która jednocześnie sprawi, że pracownicy z przyjemnością będą chodzili do biura. Stąd pomysł na przestrzeń coworkingową, która mogła zapewnić nam jednocześnie biuro odpowiedniej wielkości i szeroki wachlarz gotowych udogodnień, na budowanie których od zera niekoniecznie był czas w momencie, kiedy skupienie było ukierunkowane na ekspansję rozpoznawalności naszej firmy i stworzenie procesów praktycznie od podstaw. W efekcie spędziliśmy około roku na drugim piętrze Olivii Star, ze wspaniałymi ludźmi z O4. Patrząc wstecz na spędzony tam czas przyjazna przestrzeń i ciepła atmosfera, o którą nieustannie dbali Community Managerowie pozwoliła nam na budowanie od zera obecności na polskim rynku w otoczeniu, które wspierało produktywność, pozwalało na wymianę doświadczeń i budowanie sieci kontaktów, których w innych miejscach byśmy nie poznali.
I to właśnie wsparcie, zaangażowanie i elastyczność rezydenci coworkingu oceniają najwyżej: W naszych wspomnieniach z O4 prym wiodą inicjatywy mające na celu integrację Rezydentów O4, jak np. wspólna wigilia, quizy czy gry biurowe, które pozwoliły na integrację nie tylko pomiędzy pracownikami Greencarrier ale także z innymi ludźmi, których regularnie spotykaliśmy w licznych przestrzeniach wspólnych – mówi Mateusz Mąkosa. Obecne tam udogodnienia jak fotel do masażu czy stół do piłkarzyków pozwalały na chwilę oddechu w stresujących chwilach, a pracownicy O4 ratowali w chwilach kryzysu jak na przykład awaria biurowej drukarki – poratowali możliwością wykorzystania ich sprzętu. Także Grenncarier po latach rozwoju zdecydowało się przejść z coworkingu do standardowych biur w Olivia Centre: W czasie, kiedy nasza firma rozrosła się na tyle, że nie mieściliśmy się już w O4, naturalnym krokiem dla nas było szukanie przestrzeni w Olivii. Kluczowe dla tej decyzji było zadowolenie pracowników z tej lokalizacji – zarówno ludzie z Gdańska, jak i Gdyni i Sopotu mają możliwość komfortowego dojazdu do biura najróżniejszymi środkami transportu od SKM i tramwaju do roweru i własnego auta. Po naszym pobycie w O4 kluczowe było też zachowanie standardu biura, a bardzo nielicznie w Trójmieście występują biura o podobnie wysokim standardzie co Olivia Centre jednocześnie oferując tak optymalną lokalizację dla mieszkańców całej metropolii – zauważa Mateusz Mąkosa.
Po raz kolejny potwierdza się stara maksyma, że duży może więcej. Mniejsze przedsiębiorstwa, wybierając duże centra biznesowe mogą liczyć na to, że skala obiektu pozwoli im czerpać korzyści z szerokiego wachlarza możliwości, jakie czekają na każdego najemcę powierzchni. Kluczowe są nie tylko możliwości wchodzenia w relacje z dużymi partnerami, ale także możliwość skalowania biznesu w jednym miejscu, a także dodatkowe korzyści dla pracowników, do których należą: dogodna lokalizacja, świetne skomunikowanie obiektu, liczne punkty usługowe i gastronomiczne i inicjatywy integracyjne, skierowane do pracowników.
Nadesłał:
krzysztof@ultrarelations.com
|
|