Blisko 7 mln faktur jest płaconych przez podmioty trzecie


2018-09-25
Blisko 7 mln faktur wystawionych przez przedsiębiorców w pierwszym półroczu zostało zapłaconych przez inne podmioty niż wyszczególnieni na fakturze nabywcy. Powodem są długie terminy na zapłatę faktur – uciążliwe, ale powszechnie stosowane w polskiej gospodarce.

Polscy przedsiębiorcy pomimo dobrej koniunktury i rozwoju gospodarczego nie przykładają się do terminowego regulowanie zobowiązań, a zatory płatnicze są zmorą krajowego biznesu. Długie terminy zapłaty, a tym bardziej nie dotrzymywanie tych wcześniej ustalonych, to w naszym kraju spory problem.

Przeczytaj również:

Takie realia zmuszają firmy do szukania finansowania pomostowego, które pozwoli przedsiębiorcy znacznie szybciej otrzymać należne mu pieniądze z wystawionej i niekwestionowanej faktury. Coraz częściej takim finansowaniem jest faktoring. Z takich usług w I półroczu tego roku skorzystało ponad 15 tys. przedsiębiorców. Do finansowania za pomocą faktoringu skierowali 6,6 mln faktur (dane Polski Związek Faktorów – PZF). Liczby w rzeczywistości są jeszcze większe, bo część faktorów pozostaje poza PZF.

 

110 miliardów za stabilny rozwój

- Dla części przedsiębiorców to wyraz perspektywicznego myślenia i planowania rozwoju, dla innych konieczność i ratunek przed bankructwem. Faktoring, czyli mechanizm polegający na przelewie należności z faktury od razu po jej wystawieniu, ale przez podmiot trzeci, zwiększa bezpieczeństwo obrotów handlowych. W Europie zachodniej faktoring działa od dawna, u nas szybko się rozwija, a Polska jest już 8. w Europie rynkiem tych usług. Napędzają go naturalne mechanizmy wolnorynkowe polegające na zabezpieczaniu potrzeb małych i średnich przedsiębiorców - ocenia Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A.

 

Podmioty zrzeszone w PZF osiągnęły w I półroczu 2018 r. obroty na poziomie 109,5 mld zł, czyli o 27,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Paradoksalnie dobra koniunktura w gospodarce przyczynia się do wzrostu zainteresowania usługami faktoringowymi. Zwiększanie zakresu prowadzonej przez firmy działalności oraz wzrost sprzedaży produktów i usług, w naturalny sposób powoduje zwiększenie liczby i wartości wystawionych faktur. Jeśli ich zapłata przeciąga się, firmy zmuszone są szukać zastępczych środków do wykorzystania na bieżącą działalność. Szybszy dostęp do gotówki podnosi ich konkurencyjność.

 

- Nabywca usługi czy towarów co do zasady nie musi wyrażać zgody na pośrednictwo faktora, chyba że zastrzegł to sobie w umowie (zakaz cesji). Coraz rzadziej jednak takie podmioty odmawiają zgody na faktoring, gdyż nie wiąże się to dla nich z żadnymi dodatkowymi obciążeniami czy innymi utrudnieniami. Z drugiej strony zdarza się natomiast, że sami odbiorcy towarów i usług wspierają kontrahenta w rozmowach z faktorem, bo faktoring poprawia również ich płynność. Wg badań już co 10 przedsiębiorca korzysta z faktoringu, a najbardziej w takiej metodzie finansowania cenią sobie elastyczność i łatwość procesowania wniosków. Zwiększanie płynności firm poprzez przekazywanie im środków pieniężnych pozwala im na stabilny rozwój, inwestycje i ekspansję – wyjaśnia Piotr Gąsiorowski z eFaktor S.A.

 

Z usług faktoringowych w ujęciu sektorowym, najczęściej korzystają przedsiębiorstwa: produkcyjne i dystrybucyjne.Nadesłał:

brandscope

Wasze komentarze (11):

 • avatar
  ~hzd, 2018-10-03 11:39:33

  Przez ten wszechobecny trend z wydłużonymi terminami płatności najbardziej cierpią ci najmniejsi, dobrze że są takie "koła ratunkowe" jak faktoring i można działać dalej

 • avatar
  ~trevor, 2018-10-01 21:11:25

  Że w informatyce jest potrzebny to się zdziwiłem :o

 • avatar
  ~janu, 2018-09-30 22:10:25

  Oczywiście że jest, jak w każdej innej branży, w któej jest zapotrzebowanie

 • avatar
  ~vans, 2018-09-30 17:57:33

  Podobno już nawet w informatyce faktoring jest zbawienny

 • avatar
  ~Drozda, 2018-09-30 16:42:39

  Szczerze mówiąc, w niektórych sferach gosp. ciężko funkcjonować bez faktoringu

 • avatar
  ~bartas, 2018-09-30 13:46:20

  Miliony faktur skierowane do faktorów mówią same za siebie jak poważne problemy z zatorami występują w naszej gospodarce. Nie dziwię się, że przedsiębiorcy próbują się dodatkowo finansować

 • avatar
  ~domin, 2018-09-29 12:45:45

  Szkoda, że nie wspomnieliście o rodzajach faktoringu, ogólnie artykuł ciekawy a sama usługa jak najbardziej korzystna

 • avatar
  ~bartek, 2018-09-27 12:13:31

  Faktoring to interesujące narzędzie, sporo istotnych informacji o nim można znaleźć na blogu SMEO. smeo.pl

 • avatar
  ~robot, 2018-09-26 21:48:03

  W ogóle to w ostatnim czasie jest jakiś wybuch tego faktoringu, ale to pozytywne zjawisko

 • avatar
  ~andrzej, 2018-09-26 21:19:35

  @Zego no i właśnie dlatego faktoring się rozwija, nie dziwne

 • avatar
  ~Zego, 2018-09-26 19:35:24

  Ogromna liczba tych niespłaconych faktur


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl