Włoscy kontrolerzy ruchu lotniczego zastrajkują 8 maja


Włoscy kontrolerzy ruchu lotniczego zastrajkują 8 maja
2018-05-08
Zaledwie po kilku miesiącach od ostatniego strajku kontrolerzy ruchu lotniczego we Włoszech zastrajkują znowu, we wtorek 8 maja. Odwołane i opóźnione loty dotyczyć będą większości włoskich lotnisk.

 

Przeczytaj również:

Strajk wpłynie na odloty w godzinach od 10 do 18 – podróżni powinni spodziewać się wydłużonych procedur odprawy, dłuższych kolejek, jak również spowolnionych kontroli bezpieczeństwa.

Ponadto pasażerowie podróżujący przez lotniska w Pizie (PSA), Mediolanie - Malpsena (MXP) i Linate (LIN), Florencji (FLR) i Ankonie (AOI) napotkają również na zakłócenia w obsłudze naziemnej, ponieważ pracownicy lotnisk będą strajkować tego samego dnia.

„Każdy podróżny, który boryka się z problemami z powodu strajków we Włoszech, powinien być świadomy swoich praw i pamiętać, aby w przypadku zakłóceń domagać się swoich praw. Nawet jeśli linie lotnicze nie są zobowiązane do wypłaty odszkodowań pieniężnych w związku ze strajkami, podróżni którzy czekają na lot dłużej niż 2 godziny powinni mieć zapewniony posiłek, wodę oraz możliwość skorzystania z telefonu. Osobom, które muszą zostać na noc w oczekiwaniu na lot, linie lotnicze muszą zapewnić zakwaterowanie”, mówi Marius Stonkus, prezes firmy Skycop specjalizującej się w odszkodowaniach lotniczych.

Prawo UE określa obowiązki w przypadku zakłóceń lotów na kontynencie, ale nie pociąga linii lotniczych do odpowiedzialności za strajki pracowników. Uniemożliwia to pasażerom uzyskanie odszkodowania w wysokości do 600 euro.

„Obserwując sytuację w Europie widzimy wyraźnie, że liczba strajków pracowników rośnie z roku na rok. Pomimo pogarszającej się sytuacji podróżnych, wydaje się, że linie lotnicze nie dbają o to, aby wprowadzać jakiekolwiek zmiany” – komentuje M. Stonkus. „To smutne, że ludzie w całej Europie cierpią z powodu tak wielkiej ignorancji. Ostatnio Trybunał UE wydał orzeczenie popierające rekompensatę za nieplanowane strajki, co oznacza, że jeżeli strajk będzie trwał dłużej niż tylko 8 maja, linie lotnicze będą musiały wypłacić rekompensatę”.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 261 zobowiązuje linie lotnicze do wypłaty odszkodowań w wysokości od 250 do 600 euro w przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny, odwołania lotu na 14 dni przed odlotem oraz sprzedania więcej biletów niż jest miejsc. Prawo nie obejmuje z góry zaplanowanych i uzgodnionych strajków.



Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl